Belgia: Bunt w więzieniach, państwo wysyła wojsko

belgia

Poniżej znajduje się niewielki chronologiczny spis zamieszek, które rozprzestrzeniają się w belgijskich więzieniach od dwóch tygodni, kiedy to strażnicy więzienni ogłosili strajk.

W poniedziałek, 25 kwietnia, strażnicy wszystkich (łącznie 21) więzień znajdujących się we francuskiej części Belgii rozpoczęli strajk. Więźniowie zostali zamknięci w swoich celach. Wszelka aktywność, taka jak spacery, prysznice, wizyty czy korzystanie z usług radców prawnych została wstrzymana. Policja przejęła kontrolę nad więzieniami w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Po tygodniu strajku strażników, a także z powodu szybko pogarszających się warunków, zaczęła wzrastać liczba incydentów w wielu więzieniach. W niektórych z nich sytuację można określić jako katastrofalną. Więźniowie otrzymują jedzenie tylko raz dziennie, nie wychodzą z cel od ponad dziesięciu dni. Fatalne warunki higieniczne powodują rozprzestrzenianie chorób oraz infekcji wewnątrz więzień.

3 Maja:
W więzieniu w Tournai wzrosły napięcia wśród więźniów, niektórzy zaczęli niszczyć cele.
W więzieniu Huy spalono materace a także zniszczono kilka cel. Policja federalna podjęła interwencję w celu przywrócenia porządku.

4 maja:
W więzieniu w mieście Huy światło pożarów rozświetliło więzienie. Niszczono drzwi cel i inne części infrastruktury więziennej. Zalano niektóre sektory więzienia. Policja federalna pod osłoną nocy przeprowadziła atak.

W więzieniu Nivelles zniszczono cele. Wyrzucano też płonące przedmioty. Ponad 40 więźniów rozpoczęło strajk głodowy.

W więzieniu Arlon więźniowie wzniecili pożary. Strażacy chronieni przez policję federalną musieli interweniować dwa razy w ciągu nocy.

5 maja:
Więźniowie w Jamioulx wszczęli zamieszki. Zniszczyli cele, wywołali kilka lekkich pożarów i zaatakowali pracowników ochrony, którzy wciąż, pomimo strajku, pracowali w więzieniu. Na zewnątrz, w solidarności z więźniami, zgromadziły się dziesiątki osób.

7 maja:
W więzieniu Merksplas (we flamandzkiej części Belgii, gdzie strażnicy nie strajkują) doszło do ogromnego buntu. Dwustu więźniów odmówiło powrotu do cel po spacerze. Niszczyli wszystko co stanęło im na drodze. Niektórzy strażnicy zostali zamknięci w więzieniu przez walczących więźniów. Zniszczono ściany, ogrodzenie i infrastrukturę więzienną. Około 150 cel zostało całkowicie zniszczonych. W kilku częściach więzienia wybuchły pożary. Jeden z więźniów próbował zbiec wykorzystując panujący na miejscu chaos, jednak został w krótkim czasie zatrzymany w okolicach więzienia. Policja zainterweniowała wykorzystując ogromne siły, jednak mimo to więźniowie walczyli jeszcze przez kilka godzin. Dopiero we wczesnych godzinach porannych, około szóstej, policji udało się stłamsić powstanie. Ponad stu więźniów przeniesiono do innych więzień. Świadkowie twierdzą, że była to największa rebelia w historii belgijskiego więziennictwa.

8 maja:
W nocy więźniowie, którzy zostali przeniesieni z częściowo zniszczonego więzienia Merksplas zaczęli wszczynać burdy w więzieniu w Antwerpii.

W więzieniu Lantin więźniowie zniszczyli drzwi w swoich celach i zdemolowali kilka skrzydeł więzienia. Wziecono pożary. W chwili pisania tego tekstu, 10 maja, więźniowie nadal sprawiali tam kłopoty.

W więzieniu Andenne rozprzestrzenił się chaos. Więźniowie wyszli ze swych cel niszcząc wszystko, co tylko mogli zniszczyć. Skandując „Wolność, wolność!” wzniecili kilka pożarów. Zamieszki trwały tam przez następny dzień i noc.

W więzieniu Ittre więźniowie otrzymali możliwość dodatkowego spaceru, jednak nie wrócili do swych cel i zaczęli walkę z kilkoma strażnikami. Podczas zamieszek więźniowie zniszczyli kilka bloków więziennych oraz infrastrukturę.

9 maja:
W nowo wybudowanym więzieniu w Leuze więźniowie, którzy wyszli na spacer odmówili powrotu do swych cel i spędzili na zewnątrz całą noc. W godzinach porannych zainterweniowała policja, która zmusiła więźniów do powrotu do swoich cel.

Rząd zdecydował się wysłać armię do więzień. Żołnierze, uzbrojeni w gaz pieprzowy i pałki zostali rozlokowani w brukselskich więzieniach Forest, Saint Gilles i Lantin. Strażnicy więzienni zdecydowali się kontynuować swój strajk. Od czasu interwencji państwa z więzień dociera coraz mniej informacji. Władza blokuje wszelkie formy komunikacji więźniów ze światem zewnętrznym.

https://insurrectionnewsworldwide.com

Dyskusja