Hiszpania: Rusza proces przeciw anarchistom Monice Caballero i Francisco Solarowi

monica_francisco_

W dniach 8,9 i 10 marca 2016 odbędzie się proces przeciwko dwójce anarchistów – Monice Caballero i Francisco Solarowi. Są oni oskarżeni między innymi o zamach na hiszpańską katedrę Pillar (symbol frankistowskiej dyktatury) przeprowadzony przez Insurekcyjne Komando Mateo Morala*. Rozprawa odbędzie się w sądzie krajowym w Madrycie. Jak dotychczas Monika i Francisco spędzili ponad 2 lata w areszcie tymczasowym.

Postawiono im trzy zarzuty: zniszczenie mienia, konspirowanie i przynależność do organizacji przestępczej o charakterze terrorystycznym. Prokuratura domaga się kary 44 lat więzienia dla każdego z nich. Ich aresztowanie było pierwszym z serii operacji antyterrorystycznych przeprowadzonych w Katalonii, Madrycie i Palencii pod kryptonimami Operacja Pandora i Pinata.  Zatrzymano wówczas ponad 40 osób. Wszystkich oskarżono o przynależność do organizacji „terrorystycznej”. Władze okrzyknęły tym mianem GAC.

GAC to Koordynacja Grup Anarchistycznych. Podczas swoich operacji policyjnych, władza zmontowała wersje zgodnie z którą GAC jest organizacją terrorystyczną. W rzeczywistości jest to projekt koordynujący krajowe grupy anarchistyczne. Jego celem jest stworzenie silnego i spójnego ruchu anarchistycznego. Kooperacja opiera się na zasadach solidarności, wzajemnego wsparcia i akcji bezpośrednich. Grupa organizowała publiczne kampanie wsparcia prześladowanych anarchistów. W 2013 roku opublikowała książkę pod tytułem „Przeciwko demokracji”, której tematem przewodnim była analiza różnych opcji politycznych przez pryzmat indywidualizmu, anty-autorytaryzmu itp.

Żadna z akcji, o które są oskarżani Monika i Francisco oraz inni zatrzymani anarchiści, nie była podpisana skrótem GAC.

Mateu Morral – hiszpański anarchista, znany z dokonanej przez niego próby zamachu na króla Hiszpanii Alfonsa XIII oraz jego żonę Wiktorie Eugenię Battenberg.

Dyskusja