Ateny: Więźniowie Koridallos solidarni z pobitym anarchistą Panagiotisem

33Więźniowie Koridallos we współpracy z anarchistyczną Siecią Uwięzionych Bojowników (DAK) manifestują solidarność z pobitym anarchistą Panagiotisem Aspiotisem, który stawił opór podczas próby pobrania jego DNA przez antyterrorystów.

Jak informują anarchiści z DAK: „W związku z mobilizacją w więzieniu Koridallos, postanowiliśmy eskalować nasze działania i począwszy od dzisiaj pozostajemy na dziedzińcu więzienia o dwie godziny dłużej (zamiast zejść do budynku o 17:15 zostaliśmy na zewnątrz do 19:20). W akcji uczestniczą cztery skrzydła więzienia. Ponieważ nasze żądania są ignorowane zamierzamy eskalować protest dalej. Zdjęcia pochodzą ze skrzydła D.”

Adwokat Aspiotisa wystosował oświadczenie w którym stwierdza: „6 lutego miała miejsca brutalna napaść na mojego klienta Panagiotisa Aspiotisa podczas której siłą pobrano od niego próbkę DNA. W jej trakcie mój klient został pobity w wyniku czego odniósł obrażenia głowy, klatki piersiowej, podbrzusza, żeber i karku. Chciałbym podkreślić, że przewieziono go na badania lekarskie dopiero po mojej interwencji w więzieniu, gdzie przez wiele godzin nie udzielono mu żadnej pomocy”.

W marcu i kwietniu 2015 r uwięzieni anarchiści z DAK prowadzili strajk głodowy m.in. w proteście przeciwko manipulacji materiałem genetycznym.

Pozostałe postulaty głodówki dotyczyły zniesienia praw antyterrorystycznych: paragrafu 187 i 187A; zniesienia zakazu maskowania się przez demonstrantów, tzw. „prawo kaptura”; ograniczenia wykorzystywania materiału DNA jako dowodu; zniesienia więzień typu C (o zaostrzonych rygorze); uwolnienia ciężko chorego komunistycznego partyzanta Savasa Xirosa

13

Dyskusja