Ateny,Koridallos: Panagiotis Aspiotis pobity przez klawiszy, Fabio Dusco rozpoczął głodówkę

prison-fireNiespokojnie w więzieniu Koridallos. 6 lutego 2016 anarchistyczny więzień Panagiotis Aspiotis został przewieziony z więzienia Nafplio do Koridallos, głównego więzienia w Atenach. Tam gliniarze umieścili go w sekcji izolacyjnej metagonon, gdzie przetrzymuje się więźniów zanim trafią do właściwego skrzydła Koridallos. Zrobiono to celowo, aby bez świadków zaatakować Aspiotisa i siłą pobrać od niego próbkę DNA. Grupa zamaskowanych antyterrorystów powaliła na ziemię skutego kajdankami anarchistę i dotkliwie go pobiła. Obrażenia okazały się na tyle dotkliwe, że Panagiotis trafił później do szpitala. Oświadczenie solidarności z pobitym opublikowali anarchistyczni więźniowie z DAK – Sieci Uwięzionych Anarchistów.

Anarchista Panagiotis Aspiotis był poszukiwany przez policję od marca 2013 roku pod zarzutem posiadania broni palnej. W październiku 2015 sam zgłosił się do władz. Wówczas osadzono go w areszcie tymczasowym, gdzie od samego początku nie pozwalał glinom na pobranie DNA. Władze ustąpiły na kilka miesięcy po tym jak anarchistyczni partyzanci z Sieci Walczących Więźniów (DAK) przeprowadzili w marcu i kwietniu 2015 strajk głodowy, dzięki któremu wywalczyli zmiany w prawie dotyczącym pobierania DNA, zgodnie z którymi pobranie musi odbywać się „bez przemocy i naruszenia godności oskarżonego” oraz „w obecności eksperta, którego wskaże sam oskarżony”.

To ustalenie zostało jednak złamane w czasie późniejszych aresztowań, na skutek interwencji prokuratorów specjalnych i śledczych, którzy powołali się na nadzwyczajne uprawnienia wynikające z antyterrorystycznego paragrafu 187A.

Do walki z reżimem więziennym przystąpił obecnie także więzień Fabio Dusco, oskarżony o pomoc Konspiracyjnym Komórkom Ognia w przygotowywaniu ucieczki z Koridallos. 16 lutego Dusco rozpoczął strajk głodowy w związku z uprowadzeniem go przez antyterrorystów z Koridallos i siłowym transferem do Centrum Przeniesień na ul Petrou Ralli, gdzie prawdopodobnie pozostanie przez cały czas trwania procesu.

Bieżące wydarzenia oraz pobicie Aspiotisa wywołało mobilizację wśród więźniów Koridallos, którzy protestują przeciwko przemocy władz.

Dyskusja