Grecja: Grupa Ludowych Bojowników (OLA) przyznała się do zamachu na centralę przedsiębiorców

sev_bomb_web-thumb-large

Grupa Ludowych Bojowników (OLA) opublikowała komunikat wyjaśniający powody zamachu bombowego jaki przeprowadziła przeciwko siedzibie głównej Greckiej Federacji Przedsiębiorców (SEV). Atak miał miejsce w Atenach 24 listopada 2015 r.

32-stronicowy komunikat wyjaśnia, że akcja została zorganizowana dla czterech pracowników, którzy stracili życie podczas wypadku w rafinerii Hellenic Petroleum w Aspropyrgos w dniu 8 maja 2015. Innym ważnym celem zamachy było poparcie i obrona praw walczących robotników. W szczególności został on wymierzony w biznesmenów i przemysłowców, popierających wprowadzania drakońskich „kroków oszczędnościowych”.

Komunikat kończy się pozdrowieniami dla ludu i ruchów rewolucyjnych regionu zaangażowanych w walkę z imperializmem i jego wytworami, zwłaszcza dla grup komunistycznych w Turcji i Kurdystanie walczących przeciw państwu tureckiemu i ISIS. Członkowie OLA pozdrawiają także lewicowe grupy zbrojne w Libanie oraz PFLP (Ludowy Front Wyzwolenia Palestyny) za jego trwający ponad pół wieku opór przeciwko izraelskiej okupacji.

Pełen komunikat w języku greckim

Dyskusja

 • X 6 lat temu

  Błąd. Nie ELA tylko OLA. ELA Rewolucyjna Walka Ludowa działała do połowy lat 90tych. To oświadczenie podpisała OLA (po grecku: Ομάδας Λαϊκών Αγωνιστών) – Grupa Ludowych Bojowników. Ps. wczoraj były wysłane dwa czy trzy moje komenty a ciągle ich nie widać. Proszę o publikację lub wyjaśnienie.

  • Redakcja 6 lat temu

   Komentarze, o których mowa trafiły do spamu m. innymi ze względu na linki w nich zawarte. Właśnie je namierzyłem i przepuściłem. Co do tematu newsa, jeszcze raz sprawdzamy źródła, by potwierdzić lub wykluczyć ewentualną pomyłkę.

   • X 6 lat temu

    Dzięki że się wyjaśniło 😉 Tu jest oryginalne oświadczenie grupy po grecku: athens.indymedia.org/post/1553784/ athens.indymedia.org/media/upload/2016/01/05/Έγγραφο.pdf

   • X 6 lat temu

    Na ateńskich indymediach jest deklaracja: αναληψη ευθυνης για την επιθεση στον Σ.Ε.Β – opublikowane 06/01/2016 podpisane ΟΛΑ – Grupa Ludowych Bojowników

 • Red. 6 lat temu

  Dzięki za sprostowanie naszej pomyłki. Może mógłbyś/mogłabyś przetłumaczyć kilka ciekawszych wersów z tego komunikatu?