Hiszpania: Prokurator żąda 44 lat więzienia dla Moniki Caballero i Francisco Solara

monica-y-francisco-2013Prokurator Teresa Sandoval przesłała do hiszpańskiego Sądu Najwyższego (Audiencia Nacional) formalne oskarżenie zawierające wiele tez, które będą miały wpływ na dalsze życie towarzyszy Moniki i Francisco.

W dokumencie oskarżyciele fałszywie twierdzą, iż GAC (Grupos Anarquistas Coordinados) jest odpowiedzialna za kilka ataków z użyciem materiałów wybuchowych i zapalających, do czego mieli się przyznać członkowie grupy. Prokuratorzy starają się również wykorzystać antyterrorystyczną histerię wywołaną atakami faszystów religijnych z ISIS w Europie, podkreślając, że „powstańcze komórki, takie jak te tworzone przez dżihadystów, są całkowicie pewne swojego wroga, dlatego nie potrzebują wodzów, czy przełożonych, by wprowadzać czyny w życie”.

Prokurator przyznała również, że przed atakiem dokonano telefonu ostrzegawczego do pobliskiego centrum urody. Odbiorca jednakże uznał go za żart, nie powiadamiając władz, co skutkowało detonacją ładunku w obecności postronnych osób, z których jedna doznała uszkodzenia słuchu.

Sandoval zażądała dla każdego z towarzyszy wyroku w wysokości 44 lat pozbawienia wolności, w tym za:

Przynależność do organizacji terrorystycznej – 9 lat
Spowodowanie uszczerbku na słuchu – 12 lat
Atak terrorystyczny (bomba w bazylice del Pilar) – 18 lat
Spisek w celu popełnienia kolejnych ataków – 5 lat

Groźba tak surowej kary nie jest niczym nowym dla towarzyszy. W procesie „Caso Bombas” chilijscy prokuratorzy żądali 20 lat więzienia dla Moniki i 25 dla Francisco. Zastraszanie nas długoletnimi wyrokami przez hiszpańskie państwo nie powstrzyma naszej woli walki.

Międzynarodowa powstańcza solidarność z Moniką i Francisco!

actforfree.nostate.net

Patrz także:

Hiszpania: Anarchistyczne „Komando Mateo Moralla” podłożyło bombę w Bazylice Pillar

Dyskusja