Grecja: Minister wyrzucił anarchistycznego więźnia Tasosa ze studiów

theofilouAnarchokomunistyczny partyzant Tasos Theofilou, uwięziony w Domokos został wyrzucony z uczelni przez Ministerstwo Sprawiedliwości.

Według artykułu zamieszczonego na OmniaTV, Ministerstwo Sprawiedliwości nie pozwoliło mu ukończyć nauki na Uniwersytecie Ateńskim, mimo iż rada więzienna umożliwiła mu nadzorowany dostęp do internetu. Ministerstwo wykręca się tym, że program edukacyjny, w którym brał udział Tasos, nie prowadził do zdobycia tytułu naukowego.

Ponadto siostra Tasosa, Maria jest wciąż przetrzymywana po brutalnym odseparowaniu od dwójki swoich dzieci z powodu związków z bratem i mężem. Stanowi to kolejny przykład mściwej penalizacji rodzin więźniów przez grecki rząd w celu ich ukarania i odseparowania od bliskich.

Tasos Teofilou to miejski partyzant związany z tendencją anarchizmu społecznego, oskarżony o udział w rabunku banku na greckiej wyspie Paros, podczas którego zginął obywatel usiłujący powstrzymać napastników przed ucieczką. Władze postawiły mu zarzuty: „utworzenia i działania w organizacji terrorystycznej (KKO), zabójstwa z premedytacją, dwukrotnej próby zabójstwa, udziału w zbrojnym rabunku, Produkcji, dostarczania i posiadania materiałów wybuchowych”.

7 lutego 2015 dobiegł koniec jego procesu. Władza uznała go winnym współudziału w napadzie na bank i zabójstwie, skazując na 25 lat więzienia i 5 lat pozbawienia praw wyborczych, bez możliwości wyjścia za kaucją. Oczyszczono go z zarzutu współtworzenia i działania w KKO, a także posiadania materiałów wybuchowych.

Patrz także:

List anarchokomunisty Anastasiosa T. oskarżonego o rabunek banku

Tasos Teofilou – o zmianie charakteru więziennych ucieczek

tłum: Harleen

Dyskusja