Paryż: Protesty przeciw Szczytowi Klimatycznemu. Starcia anarchistów z policją

image

Na kilka dni przed szczytem klimatycznym w Paryżu, pod pretekstem konieczności zastosowanie specjalnych środków ostrożności francuskie władze zamknęły w areszcie domowym 24 zielonych aktywistów. Minister Spraw Wewnętrznych powiedział, że podejrzewano je o planowanie aktów przemocy. Jednak tysiące demonstrantów zignorowały stan wyjątkowy wprowadzony po ostatnich zamachach terrorystycznych w Paryżu. Ekolodzy i anarchiści wyszli na ulicę by zaprotestować przeciwko szczytowi klimatycznemu ONZ odbywającemu się właśnie w stolicy Francji, na który zjechali politycy z całego świata, w tym Barack Obama i prezydent Chin Xi Jinping.

Celem protestujących było zwrócenie uwagi na destrukcyjny wpływ cywilizacji przemysłowo-technologicznej na środowisko naturalne oraz nacisk na rządzących w sprawie walki z globalnym ociepleniem, powodującym katastrofy klimatyczne. Szczególną rolę w tym procesie odgrywają napięcia społeczne oraz wojny i kryzysy migracyjne, jakie wywołuje i będzie wywoływać coraz bardziej ograniczony dostęp do wysychających źródeł wody.

Demonstracja od początku była nielegalna, lecz zaczęła się w pokojowej atmosferze. Jej uczestnicy uformowali ogromny ludzki łańcuch o długości 2 mil, ciągnący się od Placu Republiki do Placu Narodowego. Na Placu Republiki ustawiono 20 000 par butów, symbolizujących zakaz demonstracji i nieobecność osób, które chciały wziąć udział w wielkim marszu klimatycznym. Protestujący, z których część przebrana była za pingwiny i kangury trzymali transparenty i tabliczki z hasłami wzywającymi do walki z globalnym ociepleniem. Dopiero gdy na miejscu pojawiła się grupa zamaskowanych na czarno anarchistów, klimat uległ zmianie.

Tłum zaczął się rozpraszać, gdy między anarchistami a policją wybuchły zamieszki, które trwały przez ok. 1,5 godziny. Policja ściągnęła na plac setki radiowozów i rozpoczęły się aresztowania. Anarchiści ciskali w jej stronę butelkami i kamieniami, prewencja odpowiedziała gazem łzawiącym i granatami hukowymi. Buntownikom udało się przedostać przez kilka policyjnych blokad otaczających Plac Republiki, wznosząc okrzyki: „Stan wyjątkowy, państwo policyjne, nie odbierzecie nam naszego prawa do protestu!”

Policji udało się w końcu stworzyć kordon i zbliżyć do demonstrantów, zakuwając pod drodze kilkanaście osób. Media donoszą o ponad 100 zatrzymanych. Gdy nad miejscem starć pojawił się helikopter, a gaz wciąż unosił się w okolicznych ulicach, protestujący odpalili czerwone flary i rzucili w policję jakimś łatwopalnym ładunkiem.

Paryski protest był jednym z ponad 2000 wydarzeń zorganizowanych na całym świecie (m.in. w Sydney, Berlinie, Londynie, Sao Paulo i Nowym Jorku), sumujących się w prawdopodobnie największy w historii dzień akcji klimatycznej.

na podstawie: Vice news

74e001e49f9ec5aeff06cc512c955914ae2d4f5d-1b5m5ad

 

paris-riot-squad

 

151129-paris_protests-0923_aeb5b88eb7916a073f21392881d1f468.nbcnews-ux-2880-1000

 

CSGUX6lUwAAkobl.jpg-large

Dyskusja

  • Tow.kot 5 lat temu

    Polecam video na yt zrobione przez Taranis media, pol godziny dobrej relacji