Grecja: Bomba zniszczyła biuro byłego ministra na Lesbos

mx34830Przed biurem byłego ministra sprawiedliwości Grecji na wyspie Lesbos w piątek rano wybuchła bomba. Eksplozja wywołała pożar, który zniszczył budynek. Nikomu nic się nie stało. Żadna grupa nie przyznała się do podłożenia ładunku. Według policji bomba eksplodowała przed biurem Haralambosa Atanasiu, który był wiceministrem spraw wewnętrznych, a następnie szefem tego resortu w rządzie Antonisa Samarasa od 2012 roku do stycznia 2015 roku.

– Policja podejrzewa, że prawdopodobnie atak jest związany z kryzysem migracyjnym na wyspie – powiedział anonimowy funkcjonariusz.

Setki tysięcy migrantów i uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki dotarło w tym roku do wysp na wschodzie Grecji. Większość przybyła na przepełnionych łodziach na oddalone o kilkanaście kilometrów od wybrzeży Turcji wyspy Lesbos i Kos. Stamtąd udają się do Grecji kontynentalnej i przez Bałkany kierują się do bogatszych krajów Europy.

Na początku września na Lesbos doszło do kolejnych starć imigrantów z siłami bezpieczeństwa. Wyposażeni w pałki policjanci i funkcjonariusze straży przybrzeżnej powstrzymali przeszło 2 tysiące ludzi, którzy chcieli się dostać na statek płynący do Aten.

Napięcie na wyspie wzrosło po zatrzymaniu dwóch greckich 17-latków, którzy rzucili koktajle Mołotowa w stronę dwóch syryjskich rodzin koczujących w parku. Ponadto siły bezpieczeństwa przy użyciu pałek rozpędziły tłum oczekujących na rejestrację migrantów. Między oczekującymi Syryjczykami a Afgańczykami też dochodzi do starć, gdyż ci pierwsi są przyjmowani w przed innymi.

Od początku roku przez Grecję przetoczyło się ponad 250 tys. osób ubiegających się o azyl – podaje agencja Associated Press. Większość stanowili Syryjczycy, Irakijczycy i Afgańczycy uciekający przed konfliktami zbrojnymi.

wp.pl
image.ashx(2) image.ashx

Dyskusja