Film: „Płomień” – grecki kryzys okiem filmowca (on-line PL)

7632485.3„Z tego, co widzę, wszystko się załamuje” – to krótkie zdanie dosadnie oddaje zamysł reżysera filmu „A Blast / Płomień” Syllasa Tzoumerkasa. Filmu, który przedstawia rzeczywistość Grecji, jakiej nie znacie – państwa pogrążonego w kryzysie. Za pięknem krajobrazu kryje się dramaturgia ludzkiego życia. Jednak według twórcy to właśnie niepoprawność polityczna i postaci skonfrontowane z życiem mają wzbudzać w odbiorcy nadzieję…

(….)

Pozbawiony wymyślnych symboli i skomplikowanych kodów wizualnych „Płomień” to autentycznie przejmujący i pełen intensywnych emocji wyraz bezsilnego buntu wobec tego, co się stało. Okrzyk rozpaczy skierowany w stronę obojętnych banków i reprezentujących je urzędników, którzy na potrzeby pracy nauczyli się dławić w sobie czysto ludzką empatię. Przejaw zawodu, że byli i są w Grecji ludzie, często znajomi lub bliscy, którzy przez lata udawali, że wszystko jest w porządku, podczas gdy długi spokojnie się kumulowały. Wyraz niedowierzania, że zamiast próbować ratować lokalne społeczności i zacieśniać w czasach kryzysu więzi z innymi, wielu młodych ludzi zwróciło się w stronę pustych prawicowych haseł na granicy faszyzmu, które nie aż tak dawno temu wywołały w całej Europie wojenny pożar. „Płomień” nie rozróżnia na dobrych i złych, sprawców i ofiary, lecz rysuje obraz świata, w którym zawiedli wszyscy i wszystko, choć nikt tak do końca nie potrafi wyjaśnić, dlaczego tak się stało.

(…)

Maria wchodzi w dorosłość z najlepszymi intencjami. Pochodzi z typowej kochającej się greckiej rodziny. Jest impulsywna, energiczna i pełna namiętności. Ma szerokie plany na przyszłość. Chce zostać prawniczką, ale poznaje przystojnego marynarza Yannisa, w którym zakochuje się bez pamięci. Namiętny związek przysłania im cały świat, a jego owocem jest trójka dzieci. Maria wychowuje je sama, bo Yannis pracuje na statku. Rodzinne szczęście z czasem okazuje się jednak ułudą. Maria staje się coraz bardziej samotna, a 10 lat później jej życie się rozpada. Kryzys w Grecji obnaża skrywane dotąd rodzinne tajemnice, których poznanie zwiastuje katastrofę. Aby ją zatrzymać, Maria decyduje się na desperacki krok. Chcąc ocalić siebie, musi odrzucić własną przeszłość i tych, których kocha najbardziej. Pociąga to za sobą splot zdarzeń, którego nic nie jest już w stanie zatrzymać.

Film obejrzysz TUTAJ

Dyskusja