Grecja: Rząd przyjął nowy program cięć. Zamieszki przed parlamentem

55a76912c36188353a8b456c

Po pięciogodzinnej debacie, greccy deputowani zatwierdzili w środę (15.07.15) nową rundę brutalnych środków oszczędnościowych, spełniając tym samym żądania europejskich wierzycieli i MFW. Działania te otwierają drogę do kontrowersyjnego porozumienia „pomocowego” opiewającego na kwotę 85mld euro, popieranego przez samego Aleksisa Tsiprasa.

Zdecydowana większość greckich posłów głosowała za przyjęciem pakietu reform; 229 głosów na „tak” i 64 na „nie”. Zgoda oznacza natychmiastowe wdrożenie neoliberalnych zaleceń, które zostały przygotowane w europejskiej stolicy: błyskawiczną prywatyzacje na niespotykaną dotąd skalę (50 mld euro), podwyżkę podatku VAT, redukcje zatrudnienia i płac w budżetówce, ograniczenie prawa do strajku związkom zawodowym, zmniejszenie puli środków przeznaczanych na emerytury i uelastycznienie rynku pracy.

4 lipca nad Akropolem odbyło się referendum w sprawie przyjęcia bardzo podobnego pakietu, zaoferowanego we wcześniejszej turze negocjacji przez Angelę Merkel. Przeciwko przyjęciu warunków drakońskiej polityki cięć zagłosowało 61,31 proc. uczestników. Społeczeństwo powiedziało więc głośno i wyraźnie „OXI” dla dalszych cięć, redukcji płac i prywatyzacji. Tymczasem rząd Syrizy 13 lipca skapitulował przed Brukselą, przyjmując większość zaleceń odrzuconych w referendum.

Głosowaniu towarzyszyły masowe protesty i starcia z policją. Przed budynkiem parlamentu zebrał się tłum liczący około 15-20 tys. przeciwników oszczędności, a w momencie głosowania doszło do zamieszek z udziałem zamaskowanych anarchistów, którzy obrzucili prewencję kamieniami i koktajlami Mołotowa. Do aresztu trafiło co najmniej 50 uczestników zajść, a wielu innych odniosło niewielkie obrażenia.


na podstawie: strajk.eu, rt.com, protothema.gr,

Dyskusja