Białoruś: Mikałaj Dziadok dokonał samookaleczenia w proteście przeciw więziennym torturom

dziadokW ciągu ostatnich dwóch tygodni skazany na 5,5 lat anarchista Mikałaj Dziedok otrzymał cztery nagany i został dwukrotnie ukarany karcerem.

12 maja więźnia politycznego przeniesiono do kolonii karnej PK-9 w Horkach. Według relacji jego żony Walerii Chocinej, już drugiego dnia trafił do tzw. izolatora karnego, gdzie spędził 5 dni. Dzień po zakończeniu kary, Mikałaj znowu wrócił do karceru. Warunki panujące w jednoosobowej celi były nieznośne z powodu niskiej temperatury nocą. Dziadok prosił strażników więzienia o przeniesienie do innego pomieszczenia. Gdy jego prośby zostały zignorowane pociął sobie ręce i brzuch i trafił do oddziału szpitalnego. Jednak po opatrzeniu ran strażnicy znowu zaprowadzili go do tego samego karceru, gdzie przebywał do 26 maja.

Mikołaj Dziedok jest jednym z trójki anarchistów skazanych przez sąd w Mińsku w maju 2011 r. na wyroki od trzech do ośmiu lat kolonii karnej. Zatrzymani zostali oskarżeni ich m.in. o próbę podpalenia rosyjskiej ambasady w Mińsku. Obrońcy praw człowieka zwracali uwagę na liczne nieprawidłowości podczas procesu.

Dziedok został zesłany do kolonii karnej w Szkłowie. Jednak 4 grudnia 2012 r. w Szkłowie odbyła się wyjazdowa sesja sądu – który zdecydował, że więzień naruszył wielokrotnie regulamin więzienny, za co został przeniesiony do więzienia. Oznaczało to znaczne pogorszenie warunków, gdyż przedtem przebywał w kolonii karnej, gdzie więźniowie mają względną swobodę poruszania.

To jednak nie był koniec jego kłopotów. Dziedok w lutym br. na cztery dni przed wypuszczeniem z więzienia został skazany na dodatkowy rok odsiadki za rzekome „naruszenie regulaminu więziennego”. Głównym zarzutem wymienianym przez więzienne władze było noszenie przez więźnia sportowego dresu zamiast więziennego drelichu.

na podstawie: abc-belarus.org | bielsat.eu

Dyskusja

 • ?? 7 lat temu

  to wkoncu Dziadok czy Dziedok? w w tytule Dziadok a w tekscie Dziedok.

  • Szlumper 7 lat temu

   Mikałaj Dziadok (Мікалай Дзядок) – po białorusku. Nikołaj Diedok (Николай Дедок) – po rosyjsku. I poprawcie, proszę, Frankiewicz na Franckiewicz!

   • Marchev 7 lat temu

    Mikałaj Dziadok to jest oryginalna forma białoruska. Mikołaj Dziedok to natomiast forma spolszczona. Obie są poprawne i można je stosować naprzemiennie, a więc w newsie nie ma błędu.