Grecja: Anarchiści okupowali siedzibę Siemensa (video)

poreia germany siemens 211 maja 2015 anarchiści i antyautorytaryści okupowali przez kilka godzin siedzibę międzynarodowej firmy Siemens w Atenach. Akcja odbyła się w kontekście Walki Klas, a jej celem było zasygnalizowanie potrzeby solidarności ze strony niemieckich i europejskich pracowników w walce przeciwko greckiemu i europejskiemu systemowi kapitalistycznemu.

W tym samym czasie blokowano główne wejście do greckiej firmy Ellaktor SA, specjalizującej się w budownictwie i energii.

Jak napisali w swojej ulotce organizatorzy obu akcji „Ellaktor S.A. jako część miejscowej elity finansowej otrzymuje duże ilości pieniędzy z UE, zyskując zlecenia na niemal każdą większą budowę w kraju, podczas gdy mass media (tv, stacje radiowe, gazety, strony internetowe itp.) posiadane przez w Mpompolasa (właściciela Ellaktor) starają się przekonywać lokalną społeczność o konieczności radykalnych kroków oszczędnościowych, które doprowadziły do kryzysu humanitarnego w kraju, umożliwiając przetrwanie tylko najsilniejszym po to aby utrzymać Grecję w ramach neoliberalnego systemu finansowego UE.

Ponadto, historia Siemensa jest nierozerwalnie związana z historią kapitalizmu w Europie. W ciągu swoich 168 lat istnienia Siemens setki razy przekupywał władze rozmaitych szczebli, powodował zanieczyszczanie środowiska, brutalnie wyzyskiwał pracowników, a także niezachwianie wspierał niemiecką partię nazistowską oraz w sposób podstawowy przyczynił się do rozwoju militarnej machiny Hitlera: Siemens miał swoje własne obiekty w obrębie Auschwitz, a setki więźniów obozu koncentracyjnego pracowało przy jego liniach produkcyjnych.

Oczywiście po wojnie, jak miało to miejsce z większością niemieckich firm, nazistowska przeszłość została przemilczana i Siemens stał się beneficjentem wsparcia otrzymywanego w ramach Planu Marshalla (pieniądze pochodziły z opodatkowania amerykańskich robotników), którego celem było rozwój Europy Zachodniej.

Za pozorami stwarzanymi przez medialny cyrk, wszelkiej maści alarmującymi scenariuszami na temat Grexit, a nawet za kwestią greckiego długu publicznego stoi podstawowa sprawa: obecne negocjacje określą życie i przyszłość każdego pracownika w Grecji a wkrótce również i każdego pracownika w Unii Europejskiej”.

Dyskusja