Chile: Atak FAI-IRF w solidarności ze Spirosem Mandilasem oraz głodówką chilijskich anarchistów

incendioChilijska komórka Nieformalnej Federacji Anarchistycznej (FAI) – Międzynarodowy Front Rewolucyjny (IRF) o nazwie Grupo Kapibara opublikowała oświadczenie w którym wzięła odpowiedzialność za podpalenie stacji elektrycznej należącej do firmy energetycznej Chilectra w Santiago. Atak miał miejsce 6 maja 2015 r.

Anarchiści poinformowali, że do ataku użyli ładunku z mechanizmem czasowym, zawierającego 1,2 litra benzyny i 400 gram polistyrenu, który umieścili w pomieszczeniu wewnątrz stacji. Ładunek miał się aktywować półtorej godziny po podłożeniu, jednak z niewiadomych przyczyn zapalił się dopiero kilka godzin później.

Komunikat wyjaśnia, że celem akcji było uderzenie na system techno-industrialny w obronie Matki Ziemi. Atak był również wyrazem solidarności z anarchistycznym nihilistą i więźniem Spirosem Mandilasem w Grecji oraz towarzyszką Natalią i dwójką jej towarzyszy Juanem i Guillermo, którzy prowadzą aktualnie strajk głodowy i są oskarżeni o przynależność do chilijskich Konspiracyjnych Komórek Ognia. Anarchiści wyrazili także solidarność z innymi uwięzionymi w Chile – z towarzyszką Tamarą Sol, oskarżoną o postrzelenie strażnika bankowego oraz z Tato i Javierem.

Wspomniano również o Punky Mauri (Mauricio Morales), który zginął w 2009 r. w Santiago podczas próby podłożenie bomby pod szkołą strażników więziennych.

Dyskusja