Film: „Piazza Fontana” – państwowy terroryzm we Włoszech lat ’70

piazza fontataLata 60/70 we Włoszech to czas wielkich niepokojów społecznych. To czas walczących studentów, strajkujących robotników, partyzantki miejskiej Czerwonych Brygad oraz terrorystycznej „strategii napięcia” reaalizowanej przez państwo rękami ugrupowań nacjonalistycznych. Okres ten nazywany jest „latami ołowiu”. Piazza Fontana przybliża nam jedno z ważniejszych wdyarzeń tamtego okresu. Film opowiada prawdziwą historię zamachu w Państwowym Banku Rolnym w Mediolanie w 1969. W wyniku eksplozji bomby zgineło 17 osób a 88 zostało rannych. Obwinione o zamach zostaje natychmiast środowisko anarchistyczne. Anarchista Giuseppe Pinelli zostaje aresztowany jako podejrzany. W trakcie przesłuchania „przypadkowo” wypada przez okno i ginie. Po pewnym czasie okazuje się, że za zamachem stoi spisek neonazistów i tajnych służb….

Zamach na Piazza Fontana był częścią ściśle tajnej Operacji Gladio, przygotowanej przez NATO i koordynowanej przez służby specjalne kapitalistycznych reżimów Zachodu w porozumieniu z amerykańską CIA. Seria zamachow bombowych na cywili, o które usiłowano obwinić  rewolucyjną lewicę, miała zniechęcić do niej społeczeństwo. Dokument na temat Gladio w języku polskim obejrzysz TUTAJ

Trailer:

Film w języku włoskim:

Dyskusja

  • Anna 7 lat temu

    Gratuluję, wreszcie do Polski dotrze informacja (ujawniona przez Premiera Andreotti w 1990 r) o operacji Gladio, która po to, aby nie dopuścić do demokratycznie wybranych rzadów lewicowych, organizowała zamachy (m.in. Włochy, Belgia) które miały zastraszyć ludność i skłonić ją do wymagania ‚silnej władzy’ (prawicowej), która się rozliczy z ‚lewicowymi’ terrorystami. Dokładnie to samo co się teraz dzieje w naszej ‚demokratycznej’ części świata. Wystarczy tylko zamienić słowo ‚lewicowy’ na ‚muzułmanski’ … Może to naszym rodakom zakochanym w NATO otworzy oczy na prawdziwe oblicze tej organizacji. http://www.globalresearch.ca/operation-gladio-cia-network-of-stay-behind-secret-armies/9556 https://www.youtube.com/watch?v=GGHXjO8wHsA (film BBC)