Chorwacja: Oświadczenie represjonowanej członkini kontr-informacyjnego portalu RadioAzione

Tłumaczenia tekstów, listów, komunikatów etc., dzięki którym anarchiści z całego świata mogą czytać o ideach i projektualiźmie towarzyszy z innych krajów (a także o represyjnych próbach wroga starającego się ich uciszyć), stanowią jeszcze jedną broń w naszym arsenale.

Płonąca solidarność dla naszych towarzyszy z Chorwacji i Włoch!

Anarchiści z Act For Freedom Now!


tumblr_mvlcn2oIjY1slixf5o1_1280To nie koniec, nic się nie zmieniło…

Rankiem 23 stycznia 2015, agenci chorwackich służb specjalnych (SOA) pojawili się na progu naszego domu, by porozmawiać ze mną na temat mojej strony RadioAzione Chorwacja, oraz z moim mężem, anarchistycznym towarzyszem pochodzącym z Włoch, zarządzającym i prowadzącym inne anarchistyczne strony (w tym RadioAzione), któremu zagrozili ekstradycją.

Rozmowa zaczęła się od insynuacji na temat moich osobistych relacji, zarówno obecnych, jak i przyszłych. Agenci doszli do wniosku, że koncentrują się one wyłącznie wokół anarchistów (naturalnie nie chorwackich) oraz ostrzegli mnie, iż Chorwacja nie ma zamiaru stać się kryjówką dla ludzi sprawających problemy w ojczystych krajach. To oczywiście nawiązanie do mojego związku z włoskim towarzyszem należącym do kolektywu RadioAzione.

Zagrożono mi również, że każdy obcokrajowiec odwiedzający mnie w przyszłości na terenie Chorwacji, anarchista czy nie, traktowany będzie jako podejrzany. Następnie agenci wymienili ferię typowych pogróżek dotyczących moich rodziców, mojej pozycji jako bezrobotnej, możliwych nalotach, aresztowaniach itp.

Ich celem była próba zastraszenia mnie groźbą odizolowania, utrzymania z dala od „włoskich i greckich przyjaciół” (wyrażenie to padało z ich ust wielokrotnie). Dobrze wiedzą, iż nie mogę liczyć na wspólne działania, czy jakiekolwiek inne formy wsparcia od lokalnego ruchu. Sugerowali także znajomość sytuacji innych chorwackich anarchistów, którzy „w przeciwieństwie do mnie nie stwarzają problemów”, a ja jestem odosobnionym przypadkiem w tym rejonie (co oznacza, że chorwaccy anarchiści nie podzielają moich ideałów). Mieli ponadto świadomość i wielokrotnie podkreślali fakt mojej wieloletniej pracy translacyjnej, przyczyniającej się do wprowadzenia na lokalny grunt wywrotowych teorii – m. inymi dzięki tekstom Alfreda M. Bonanno.

Wypada wspomnieć, że teksty te opublikowane zostały na łamach serbsko-chorwackiej sekcji Biblioteki Anarchistycznej, a wcześniej były dystrybuowane w formie broszur. Ageni wyrażali zainteresowanie teoriami Bonanno, jego rolą i znaczeniem we włoskim ruchu anarchistycznym oraz poza nim, dociekali różnic między „anarchistami i insurekcjonistami”, a także pytali o „FAI”.

W tym momencie zasugerowałam, by zwrócili się z pytaniami bezpośrednio do swoich włoskich kolegów, gdyż to aż nazbyt oczywiste, kto odgrywa kluczową rolę w tym zamieszaniu. Jadnakowoż zainteresowanie chorwackich władz moją osobą, a także moim towarzyszem sięga wielu lat wstecz, o czym świadczą zebrane przez nich informacje (prawdopodobnie dzięki przechwytywaniu maili, podsłuchom i obserwacji).

Innym tekstem wywołującym ich niepokój jest moje tłumaczenie oświadczenia Alfreda Cospito  „Z trzewi lewiatana” (tekst w języku polskim), które także opublikowałam na stronie Biblioteki Anarchistycznej w formie broszury pt. „Atak na energię jądrową” (wraz z deklaracją Nicoli Gai). Wzbudził w nich niepokój fakt, że tekst napomina także o położonej niedaleko Zagrzebia – stolicy chorwacji, elektrowni jądrowej w Krsko (słoweńska część granicy słoweńsko-chorwackiej).

Następnie przeszli do mojej „kolaboracji” z włoskim Anarchistycznym Czarnym Krzyżem oraz moich akcji solidarnościowych i wsparcia udzielanego uwięzionym „greckim i włoskim przyjacielom”.

Należy również wspomnieć, że zarówno w moim przypadku, jak i towarzysza, swoją uwagę na moment zwrócili na Zagrzebski Anarchistyczny Targ Książek. Interesowała ich zwłaszcza prezentacja dotycząca Operacji Ardire i Adinolfiego (która odbyła się ku powszechnemu przerażeniu i oburzeniu).

Jeśli chodzi o projekt RadioAzione Chorwacja, oczywiście wszystko rodziło „problemy”, moje tłumaczenia oświadczeń, tekstów, listów itd. Obaj agenci próbowali także wynaleźć elementy spójne z działaniami FAI w Grecji (i poza nią), lecz bezskutecznie. Ich pozostałe teorie i urojenia, takie jak powiązania pomiędzy muzyką (punkiem), kuchnią (wegetariańską/wegańską) i anarchizmem, pominę.

Podsumowałam te wydarzenia najzwięźlej, jak to było możliwe. Nie rozwodziłam się, nie podejmowałam próby analizowania sytuacji, gdyż pozostawiam to Wam.

Jedyną rzeczą jaką chciałabym podkreślić, którą wyniosłam z tej konwersacji, jest fakt, że zaangażowane są w to tajne służby, a sam projekt ma wymiar międzynarodowy (zaledwie kilka tygodni temu, polski portal kontrinformacyjny Grecja w Ogniu przetłumaczył raport Ministerstwa Republiki Czeskiej na temat powiązań „ekstremistów” z Europy środkowo-wschodniej i z Grecji, który opublikowany został również na stronach RadioAzione Chorwacja, RadioAzione Włochy oraz Act For Freedom Now).

Pomijając ich groźby, zdaje się, że badali możliwość powstania włosko-chorwacko-greckiej „komórki” (???), operującej na terytorium Chorwacji.

Wydaje się więcej niż oczywistym, że ich zagraniczni koledzy (zwłaszcza z Włoch) tropią i próbują kreować (co jest niczym nowym) „międzynarodową siatkę terrorystyczną” na popularnym trakcie Włochy-Grecja oraz szukać łączących ją powiązań.

Szczególnie teraz, w dobie „terrorystycznej histerii” w Europie.

Tego samego dnia ukazały się informacje o wzmożeniu i zintensyfikowaniu przez chorwację (kraj członkowski UE lecz nie będący w strefie Schengen) kontroli na granicach z powodu „terroryzmu” oraz o projekcie ustawy dot. bezpieczeństwa narodowego przedłożonym przez francuskiego premiera, który bazuje na wprowadzonym po 11 września amerykańskim Patriot Act.

Co więcej, rankiem 25 stycznia, zaraz po tym jak agenci SOA zdali raport włoskim kolegom, inny towarzysz z RadioAzione włochy był śledzony w zamieszkałej przez niego dzielnicy podczas robienia zakupów.

MIŁOŚĆ ORAZ SOLIDARNOŚĆ DLA MOICH WŁOSKICH I GRECKICH PRZYJACIÓŁ I TOWARZYSZY!!!

TO NIE KONIEC, WSZYSTKO TRWA NADAL…

Erika – RadioAzione Chorwacja

actforfree.nostate.net

Dyskusja