Hiszpania: 15 osób aresztowanych w ramach „operacji Pandora”

putosmercenarios-500x32916 grudnia o świcie, hiszpańska policja wkroczyła do kilku skłotów oraz prywatnych mieszkań aresztując co najmniej 15 osób. Działania te są częścią policyjnej operacji o kryptonimie „Pandora”, skierowanej przeciwko osobom rzekomo odpowiedzialnym za użycie materiałów wybuchowych (m. innymi przeciwko bankomatom) w 2012 i 2013 roku. Policja twierdzi, iż są one członkami „anarchistycznej organizacji terrorystycznej”.

Zatrzymania miały miejsce głównie w Barcelonie i Madrycie. Jednym ze skłotów, do których wkroczyła policja – w sile 300 funkcjonariuszy wspieranych z powietrza przez helikopter – jest Kasa de la Muntanya, świętujący właśnie 25-lecie swojego powstania. Mieszkańcom zarekwirowano telefony komórkowe, komputery, dokumenty, narzędzia elektryczne oraz wiele innych przedmiotów znalezionych na terenie obiektu.

Około 50 osób w spontanicznym geście zablokowało ulicę Travessera de Dalt, by okazać solidarność ze skłotersami. Niebawem wezwanie do solidarności obiegło cały kraj, wywołując liczne pikiety i demonstracje. Poniżej nagranie z demonstracji, która przemaszerowała ulicami Madrytu:

Przypomnijmy, iż w listopadzie 2013 roku na terenie Barcelony aresztowano 5 osób w efekcie śledztwa dotyczącego „Sprawy Bomb (Caso Bombas)” w Chile. Hiszpański minister spraw wewnętrznych spotkał się wtedy ze swoim chilijskim odpowiednikiem, zapewniając o „uściśleniu współpracy w ramach zwalczania terroryzmu”. Na razie nie wiadomo, co dokładnie łączy powyższą sprawę z tamtymi wydarzeniami.

Kilka fotek z demonstracji solidarnościowej w Madrycie:

na podstawie: ack.most.org.pl

Dyskusja