Strajk głodowy w greckich więzieniach – dzień 7 (aktualizacja)

IMG_621027 czerwca (5-ty dzień strajku) Kolejni więźniowie z zakładu na wyspie Korfu przystąpili do strajku głodowego. Odwagi dodawała im interwencja solidarnościowa, która odbyła się przed więzieniem.

W tym samym dniu, sieć uwięzionych bojowników wezwała do solidarności z trwającą mobilizacją w greckich więzieniach, odnosząc się również do strajku głodowego Nicolo Angelino, zakładnika państwa Włoskiego.

Nocą, więźniowie ze wszystkich skrzydeł więzienia Korydallos przez godzinę odmawiali powrotu do cel (aż do 22:00), oprotestowując braki lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników medycznych oraz wyposażenia szpitalnego, a także ze względu na fakt, iż część strażników ogłosiła „zawieszenie pracy”, blokując osadzonym możliwość widzenia z bliskimi lub adwokatami.

28 czerwca (6-ty dzień strajku) – Mobilizacja przybrała na sile tuż przed głosowaniem nad nową ustawą o więzieniach maksymalnego bezpieczeństwa, które odbędzie się w czwartek 3 lipca 2014.

Rankiem tego samego dnia, pięciu towarzyszy biorących udział w strajku zostało przeniesionych do szpitala w Korydallos. Są to Yannis Michailidis, Argyris Ntalios i Nikos Romanos, jak również członkowie KKO Michalis Nikolopoulos i Panagiotis Argirou. Tymczasem, około 30 strajkujących już się tam znajduje. Zgodnie z oczekiwaniami dyrektor więzienia Mari Stefi (której samochód został wysadzony przez anarchistów w 2013 roku) wykazała całkowity brak poszanowania ich stanu zdrowia, nakazując im niezwłocznie powrócić do cel.

29 czerwca (7 dzień strajku) – Kolejni więźniowie z Korydallos cierpią na omdlenia, a osadzony w więzieniu Korfu Eryun Mustapha trafił do skrzydła szpitalnego.

Poniżej znajdziecie kilka wybranych interwencji solidarnościowych:

Patras, Grecja

29 czerwca rano, około 50 towarzyszy udało się pod więzienie Agios Stefanos, gdzie 550 więźniów prowadzi strajk głodowy. Administracja więzienia kazała poprzez głośniki cofnąć więźniów ze spacerniaków i zamknąć w celach. Demonstrujący odczytali komunikat, skandowali hasła, a następnie pokryli nimi mury więzienia. Nawiązano wzrokowy kontakt z więźniami, którzy odpowiedzieli okrzykami „pierdolić więzienia maksymalnego bezpieczeństwa”, „będziemy strajkować aż do zwycięstwa”.

Korfu, Grecja

W nocy anarchiści podeszli pod lokalne więzienie z okrzykami na ustach. Akcja spotkała się ze wspaniałym odzewem ze strony więźniów. Po obu stronach więziennych murów skandowano anarchistyczne, antywięzienne i antypolicyjne hasła. Demonstracja dodała odwagi kilkudziesięciu nowym więźniom którzy ogłosili przyłączenie się do strajku

Ateny, Grecja

28 czerwca kilka tysięcy osób (około 3-4 tys.) uczestniczyło w anarchistycznej demonstracji solidarnościowej ze strajkującymi więźniami i przeciwko tworzeniu więzień o maksymalnie zaostrzonym rygorze.

24 czerwca, 2 dnia strajku, ponad 60 anarchistów uczestniczyło w interwencji przed domem Antonisa Samarasa, premiera Grecji w północnej dzielnicy Kifissia. Wkrótce towarzyszy otoczyły odziały zmotoryzowane policji. Kilka osób zostało aresztowanych i przewiezionych do komendy głównej w Atenach.

Marsylia, Francja

 

Dyskusja