Strajk generalny 15 czerwca – Relacja

Trzy szpilki na powyższej mapie, przedstawiają blokady ogłoszone przez Zgromadzenie Syntagma na środę 15czerwca. Blokady rozpoczną się o 7 rano i obejmą plac Syntagma, stadion Panathean oraz stację metra „Euagelismos”. Demonstracja otwierająca strajk generalny rozpocznie się o 11  w Muzeum Archeologicznym, swój pochód zakończy natomiast na placu Syntagma.


Lekko chaotyczna transmisja na żywo (video) osoby przemieszczające się po pl. Syntagma: TUTAJ

Kolejna lepsza transmisja video na żywo z helikoptera: TUTAJ

Relacja

20:41 (GMT +2) Szacuje się, że w tej chwili pod parlamentem zgromadziło się ok 20-30 tyś osób, tłum rośnie z minuty na minutę. Niedługo odbędzie się dzisiejsze zgromadzenie, prawdopodobnie tematem będzie przemówienie Papandreou o rządzie „jedności narodowej”.

17:43 (GMT +2) Sytuacja na placu uspokoiła się. Przed parlamentem oraz w pobliskich uliczkach demonstrują tysiące osób, przybywają kolejne. Wcześniej protestujący zaatakowali luksusowy hotel Prince George i Ministerstwo Gospodarki.17:21 (GMT +2) W wyniku brutalnych ataków policji wiele osób zostało rannych. Na pl. Syntagma powstał specjalny namiot z pomocą lekarską.

17:07 (GMT +2) Oddziały DIAS zaatakowały na ul. Amalias ludzi skandujących „Chleb, Edukacja, Wolność – junta nie skończyła się w 1973 r.” oraz „Gliny, Świnie, Mordercy”.

16:53 (GMT +2) Duża grupa demonstrantów ściga policjantów na motorach z oddziałów DIAS/DELTA na ul. Panepistimou. Przez głośniki napływa wezwanie do powrotu na plac.

16:49 (GMT +2) Protestujący próbowali stopniowo ponownie zebrać się na pl. Syntagma. Zostali zaatakowani przez policję, która masowo odławia grupki demonstrantów starając się oczyścić plac przy pomocy gazu łzawiącego i przemocy.

15:56 (GMT +2) Trwają poważne starcia na ul. Filellinon. Aresztowano co najmniej jedną osobę na pl. Syntagma. Ludzie nie opuszczają placu, są atakowani przez policję.Wszędzie wybuchają ładunki z gazem łzawiącym i granaty hukowe. Policjanci dwukrotnie zaatakowali karetki pogotowia, które przyjechały po rannych demonstrantów.

15:45 (GMT +2) Duża grupa demonstrantów wściekle atakuje 3 oddziały policji rozmieszczone na ul. Filellinon. Relacje mówią o ok 4.000 osób walczących z policją na w/w ulicy.

15:30 (GMT +2) Trwają starcia na pl. Syntagma. Demonstranci odpowiadają kamieniami na ataki policji. Cały plac pokryty jest białym proszkiem, który pozostawiają granaty gazowe. Protestujący na placu nie ustępują, inni koncentrują się na ulicach wokół próbując wrócić na plac.

14:30 (GMT +2) Kilka zdjęć, na których widać m.innymi wspominaną ścianę z pleksi oddzielająca protestujących od parlamentu.14:29 (GMT +2) Trwają starcia w Atenach. Demonstranci ciskają kamieniami w policję i hotel Great Bretagnia. Wcześniej w Gianneana demonstranci próbowali zająć prefekturę, zostali jednak zaatakowani przez policję – wybuchły starcia.

14:28 (GMT +2) Tysiące osób pozostają dookoła parlamentu. Zniszczono blokadę z pleksi, jednak siły policyjne przeniosły się bliżej pl. Syntagma tworząc poczwórny kordon. Do blokady pod budynkiem parlamentu przyłączają się cały czas nowe osoby. Wokół krążą faszyści, tajniacy i inni gliniarze. Ludzie nie boją się i pozostają skupieni.

14:15 (GMT +2) Kilka minut temu na ul. Akadimias policja użyła sporo gazu łzawiącego. Trwają starcia z policją przed Ministerstwem Gospodarki, w użyciu są butelki z benzyną i gaz łzawiący.  Część demonstrantów cofa się w kierunku parlamentu i przygotowuje do kolejnych starć. Pod parlamentem anarchiści i faszyści stoją obok siebie skandując hasła. Sytuacja była napięta, po kilku starciach faszyści zostali usunięci z okolicy.


13:50 (GMT +2) Ateny: Na ulicach Rigilis i Amalias trwają starcia z policją. Setki demonstrantów ścierają się ze sobą przed prarlamentem, co najmniej jeden demonstrujący został poważnie ranny przed hotelem Great Britannia.

13:18 (GMT +2) Ateny, Plac Syntagma: Przed budynkiem parlamentu część protestujących ciskała w policję kamieniami. Obecni na placu prawicowcy próbowali przeszkodzić rzucającym, doszło do starć pomiędzy demonstrantami. W stronę demonstracji lecą policyjne ładunki z gazem.

12:46 (GMT +2) Ateny: Spod muzeum ruszył pochód strajkowy, posuwa się w stronę parlamentu ul. Stadiou.

12:44 (GMT +2) Lamia, środkowa Grecja: Związkowcy zajęli siedzibę Prefektury, identyczna sytuacja ma miejsce na Krecie.

12:36 (GMT +2) Serres, północna Grecja: Po zakończeniu demonstracji, otwarte powszechne zgromadzenie pl. Eleftheria podjęło decyzje o zajęciu ratusza. Ratusz będzie okupowany do 17:00, kiedy odbędzie się kolejne zgromadzenie.

12:16 (GMT +2) Ateny: Trwa starcie przed ścianą z pleksi na ul. Vas. Sofias. Policja użyła gazu łzawiącego w celu rozproszenia napierających na ścianę demonstrantów.

11:56 (GMT +2) Trikala: Właśnie zakończyła się demonstracja ok 150 anarchistów i „indignants – oburzonych”. Demonstracja rozpoczęła się przed miejskim Centrum Pracy a zakończyła godzinna blokadą budynku Prefektury.

11:30 (GMT +2) Saloniki: Ponad 1000 osób bierze udział w demonstracji organizowanej przez główne centrale związkowe.

11:25 (GMT +2) Aigio, Achaja: Ponad 400 osób zgromadzonych na głównym placu w miejscowości Aigio w Achaji (zachodnia Grecja) szykuje się do rozpoczęcia marszu demonstracyjnego.

11:12 (GMT +2) Grupa demonstrantów z okolic Zografou została zablokowana przez oddziały DIAS/DELTA na wysokości Evangelismos. 10 zatrzymanych wcześniej protestujących zostało zwolnionych.

10:34 (GMT +2) Kolejna relacja mówi o co najmniej 10 osobach zatrzymanych i jednej rannej w miejscu blokady na al. Vasileos Konstantinou i ul. Rizari. Małe grupy osób blokują większość uliczek w sąsiedztwie parlamentu.

10:20 (GMT +2) Są informacje o 20 osobach zatrzymanych i dwóch rannych na al. Konstantinou. Na miejscu są setki gliniarzy z oddziałów DELTA/DIAS (oddziały na motorach). Demonstranci próbowali zatrzymać niektórych zmierzających do „pracy” parlamentarzystów.

10:14 (GMT +2) Przed parlamentem zebrała się już ogromna liczba osób. Kolejne osoby proszone są o wspieranie pobocznych blokad na stadionie Panathenean i stacji Evangelismos.

10:08 (GMT +2) Część tłumu zgromadzonego przed parlamentem krzyczy faszystowskie hasła. W tym samym czasie policja zatrzymuje protestujących na al. Vasileos Konstantinou.

9:35 (GMT +2) Trwa lekkie spięcie przed pomnikiem nieznanego żołnierza na pl. Syntagma. Policyjne oddziały (MAT) prowokują protestujących, którzy wykrzykują anty-policyjne hasła.

8:52 (GMT +2) Protestujący na pl. Syntagma utworzyli ludzki łańcuch. Około 150 demonstrantów zebrało się już na stadionie Panatenajskim.

8:50 (GMT+2) Liczba osób zgromadzonych na pl. Syntagma stale rośnie. Są informacje o kilku zgromadzeniach w Evangelismos, pomimo zamkniętej stacji metra.

7:53 (GMT +2) Ludzie gromadzą się przed parlamentem na placu Syntagma oraz przy bocznym wejściu do parlamentu na ul. Vasilisis Sofias. Policja ustawiła na ulicy ogromne blokady w postaci ścianek z pleksi.


Wczorajszy strajk generalny zwołany w proteście przeciw kolejnym cięciom socjalnym zapowiadanym w ramach nowego programu oszczędnościowego upłynął pod znakiem ulicznych bitew, blokad i okupacji. Na ulice greckich miast wyszły dziesiątki tysięcy osób mających dość skutków reform narzucanych przed władze pod presją MFW i UE i pogłębiającego się w ich wyniku kryzysu gospodarczego. W Atenach kilkadziesiąt tysięcy demonstrantów walczyło z policją przez niemal 12 godzin. W tym czasie służby prewencji użyły rekordowych ilości gazu łzawiącego, pobiły też brutalnie setki osób, mimo to kilkakrotnie musiały ulec sile tłumu. Przed protestującymi ugiął się też premier Jeorjos Papandreu, który zapowiedział na dziś reorganizację swojego rządu i zwrócenie się do parlamentu o wotum zaufania.

Wg zachodnich agencji prasowych, w starciach rannych zostało 36 policjantów. W związku z wczorajszą blokadą parlamentu przez protestujących, głosowanie nad nowym pakietem reform, przewidującym m.in. kolejne podwyżki podatków, zwolnienie ok.100 tys. pracowników sektora publicznego i prywatyzację majątku narodowego na dużą skalę przesunięto na koniec czerwca. Nocą na placu Syntagma pozostało ok. 30 tys. osób.

Demonstracje i przejęcia budynków publicznych miały miejsce we wszystkich większych greckich miastach. W Salonikach tysiące osób otoczyło siedzibę wiceministra Północnej Grecji, w Lamia związkowcy zajęli budynek prefektury, podobnie jak w Chanii na Krecie, gdzie otwarte zgromadzenie placu Agora zadecydowało o kontynuowaniu dziś okupacji siedziby prefektury. Protestujący domagają się uwolnienia wszystkich zatrzymanych po wczorajszej demonstracji w Atenach oraz 11 maja, w czasie poprzedniego strajku generalnego.

W podobnym duchu, w Serres, zgromadzenie pl. Eleftherias postanowiło przedłużyć dziś okupację miejskiego ratusza, domagając się zmiany polityki rządu i zaprzestania policyjnych represji.

Zgromadzenie otwarte pl. Syntagma w Atenach podtrzymało w nocy decyzję o kontynuowaniu mobilizacji do czasu odrzucenia roszczeń rządu, banków i MFW.

Filmy pokazujące m.in. chemiczną wojnę oddziałów MAT z demonstrantami:
http://youtu.be/mJqiX3dxGx0
http://youtu.be/Q4kagNN3ooo

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1305986

Więcej zdjęć z Aten:

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1306091
http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1305565

http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1306041

Zdjęcia i relacja z Patras:
http://ipposd.wordpress.com/
http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=1306343

pl.indymedia.org

Na podstawie: occupiedlondon.org/blog, contrainfo.espiv.net

Dyskusja

 • sprawiedliwy 10 lat temu

  Uwaga! Grekom skończyły się pieniądze na kredyty mieszkaniowe i żeby je spłacić musieliby zacząć pracować!
  Żądamy odebrania części pieniędzy wszystkim obywatelom UE i przekazania ich Grekom, w przeciwnym razie rząd grecki musiałby wprowadzić, o Zgrozo… OSZCZĘDNOŚCI!!!

 • anna 10 lat temu

  zastanow sie co piszesz, UE mam nadzieje ze nie doprowadzi do takiego samego stanu  w Polsce

 • Kriss 10 lat temu

  do sprawiedliwego na prawdę nie wiesz co piszesz bo jakbyś tu mieszkał to byś wiedział co się tu dzieje jaka oszczędność o czym ty piszesz chyba nie masz pojęcia te malaki co pokradli to mają kasę i nie muszą oszczędzać a my Polacy co tu jeszcze zostali to na tych pustiaków dalej pracują także jak nie wiesz to nie pisz głupot(jak nie rozumiesz paru słów kup słownik gr-pl)