Poznańscy anarchiści zapraszają na urodziny Bakunina (16-18 maj)

urodziny bakunina

Poznańscy anarchiści zapraszają na 20-lecie wydawnictwa Bractwo Trojka i 200-lecie urodzin anarchisty Michaiła Bakunina.

Program (może jeszcze ulegać drobnym zmianom, więc zaglądajcie na profil FB wydarzenia):

16 maja (piątek)
godz. 17.00 Od:Zysk

Wystawa: Ruch Społeczeństwa Alternatywnego

Wystawa wykonana w większości z materiałów (foto i teksty) RSA ilustrowała obchody 30-lecia ruchu. Gdański Ruch Społeczeństwa Alternatywnego jest najstarszą w Polsce powojennej grupą anarchistyczną, która zainicjowała powstanie Międzymiastówki / Federacji Anarchistycznej, co doprowadziło do wskrzeszenia ruchu anarchistycznego w skali kraju. Najsłynniejsze akcje to rozbicie oficjalnego pochodu 1 maja 1985 r., kampania anty-wojskowa (także na koncertach rockowych) i przeciw elektrowniom atomowym, które zakończyły się sukcesem, choć dziś ze strony władz grozi recydywa. W odróżnieniu od innych grup opozycyjnych RSA nie poszedł na układy z komunistami ani nie zaprzestał działalności po 1989 r., kontynuując ją w III RP.

Wystawa komiksu i rysunku satyrycznego „Qrde – Tuszem!”
godz. 18.00 Zemsta

Zbiór komiksów i rysunków prezentowanych na wystawie począł się w ciągu ostatniego 10-lecia z ilustracji zinów autorskich i pism anarchistycznych: „Inny Świat”, „Bełkot”, „1 zine”, „Szelest”, „Histeryjki obrazkowe”, „GTP: Grupa Trzymająca Pędzle”, „Ulica Wszystkich Świętych”, „Obywatel”, biuletyn gdański „Nic o nas bez nas”, bułgarski magazyn „Co-mixer” oraz na wystawach w kraju i za granicą, tudzież w internecie i na pla/vla-katach. Ich tematyka kręci się wokół absurdów, hipokryzji, tragikomedii lokalnych i światowych, kontr- i sub-kultur, konfrontacji i pomocy wzajemnej. „Qrde” to satyryk wyrosły z tradycji vlepki, komentarza społecznego, humoru słownego i szopki anty-politycznej. Produkuje też serie krótkich komiksów: „Alojzy”, „Klechistan”, „Ruchanie Narodu”, „Bieły Osieł”, „Dymek dla niepalących”, a także karykatury i ilustracje.

Blog artysty:
tuszem.wordpress.com

Art-zin a sprawa Pol-ska
godz. 19.00 Zemsta

Spotkanie ukazujące fenomen trzeciego obiegu na przykładzie art-zinów z lat 90, a w szczególności art-zina „Szelest”, protoplasty wydawnictwa Bractwo Trojka. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane art-ziny.

17 maja ( sobota)

Wystawa: Ruch Społeczeństwa Alternatywnego

w sobotę od godz. 12 do 15 możliwość obejrzenia wystawy na Skłocie Od:zysk

KONFERENCJA ANARCHISTYCZNA
(początek godz.16 Skłot Rozbrat)

Dr Antoni A. Kamiński – Myśli Bakunina wiecznie żywe.
O aktualności dorobku tfurczego Michaiła Bakunina ( z okazji wydania na 200-lecie urodzin książki ze zbiorem jego myśli)

Dr Rafał Chwedoruk – Anarchosyndykalizm czy anarchizm i syndykalizm?
Rola syndykalizmu w dziejach ruchu anarchistycznego

Status syndykalizmu budził wątpliwości w obrębie różnych ruchów społecznych, w tym także anarchizmu. Część działaczy uważała go za doraźną taktykę, inni za integralną część idei wolnościowych. W referacie zostaną przedstawione procesy powstawania syndykalizmu, jego rola w najważniejszych dla losów ruchu okresach. Dyskurs wokół syndykalizmu, ciągnący się dziesiątkami lat, kumulował w sobie najważniejsze dylematy anarchizmu jako takiego, a także przynosił treści uniwersalne dla każdego ruchu rewolucyjnego. Poprzez syndykalizm anarchizm lokalnie odnalazł drogę do umasowienia. Poprzez syndykalizm kształtowała się, w dialogu i polemice z innymi nurtami, XX-wieczna tożsamość ruchu wolnościowego.

Piotr Laskowski – Emma Goldman. Filozofia poza filozofią

Emma Goldman już za życia stała się ikoną ruchu anarchistycznego. Od lat 60. XX wieku w świecie anglojęzycznym mnożą się jej biografie. Jest dziś niewątpliwie najszerzej opisywaną i najczęściej przywoływaną spośród wielkich postaci anarchizmu. A jednak – znaczna część autorów i autorek skupia się przede wszystkim na historii jej życia, na formach działalności rewolucyjnej, ostentacyjnie lekceważąc dorobek teoretyczny. Nie ma dla Emmy Goldman miejsca pośród wielkich twórców myśli anarchistycznej: Stirnera, Proudhona, Bakunina czy Kropotkina.

Wychodząc od książki Kathy Ferguson „Emma Goldman: Political Thinking in the Streets” spróbujemy zobaczyć Goldman jako myślicielkę, filozofkę zawsze nie na miejscu, zawsze poza całością i poza większością. Zarazem jej konsekwentne „stawanie się mniejszościową” dopełnione zostaje poszukiwaniem elementu łączącego, pozwalającego pomyśleć zespoloną społeczną wielość bez centrum, bez warunków przynależności i kryteriów uznania.

Panel dyskusyjny „Jaki feminizm?”

W trakcie 20 lat Trojka wydawała i dystrybuowała kilka pozycji związanych ruchem i myślą feministyczną. Były to min. Książki „Pracownice chińskich fabryk” Pun Ngai, artykuły w „Przeglądzie Anarchistycznym” poświęcone kwestiom reprodukcji czy historii radykalnego związkowego ruchu kobiecego, broszury Emmy Goldman czy opowiadania Ursuli K. Le Guin. Jest tak dlatego, że ruch wolnościowy potrzebuje zarówno feministycznej teorii jak i feministycznej praktyki. Nie jest ona jednak jednolita – między różnymi feministycznymi nurtami jest wiele pęknięć i sprzeczności. Chcemy wspólnie przedyskutować, jakie feministyczne nurty obecne są w ruchu, jaka praktyka i teoria za nimi stoją oraz o tym, jak chcielibyśmy czytać i wprowadzać wolnościowe feministyczne idee w życie. W panelu wezmą udział działaczki Inicjatywy Pracowniczej oraz grupy Konsensex z Poznania.

Koncert: R.U.T.A.

R.U.T.A. – Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii lub Reakcyjna Unia Terrorystyczno Artystowska czyli po prostu znana i ceniona kapela z pogranicza folku i hardcore punka. R.U.T.A. sławi chłopski bunt przeciwko feudalnemu systemowi wyzysku posiłkując się w swoich utworach wygrzebanymi z czeluści archiwów tekstami, obrazującymi niedolę polskich, białoruskich i ukraińskich chłopów pańszczyźnianych. Nie brak tu jednak odniesień do teraźniejszości i to nie tylko w postaci punkowej nuty z dodatkiem folkowych instrumentów. Zespół zwraca bowiem uwagę na trwającą wciąż niewole społeczeństwa wyzyskiwanego przez kastę panów. Archaiczne teksty, których używa w swoim przesłaniu są nad wyraz aktualne, są – jak czytamy na stronie grupy – prawdą przeciwko światu.

R.U.T.A. to m.in. „Paweł „Guma” Gumola (Moskwa), Robert „Robal” Matera (Dezerter), oraz Hubert „Spięty” Dobaczewski (Lao Che). […] To radykalny klan muzyczny. Heretycka koalicja banitów, renegatów, kulturowych infamisów […]Cztery wieki niedoli, biedy i niewolnictwa zaklęte w pandemonicznych kompozycjach. Dźwięki proste i szczere aż do krwi. Dawne instrumenty, ludowa liryka i uniwersalne przesłanie”.

Kiermasz wydawnictw anarchistycznych

Podczas konferencji oraz koncertu będą rozstawione stoiska z wydawnictwami Bractwo Trojka, w tym z nowościami wydanymi na te okazję,prasą i literaturą anarchistyczną oraz z książkami zaprzyjaźnionych wydawnictw.

Hyde Park

Miejsce dla wypowiedzi dla każdego w krótkich, 15 min., wystąpieniach dotyczących wolnościowych aspektów każdej dziedziny życia, od praktyki do teorii oraz od historii do współczesności. Czy tak będzie zależy jednak od was samych. Zachęcamy więc do przesyłania nam swoich propozycji wystąpień wraz ze streszczeniem wypowiedzi.

Dyskusja

  • @ 11 lat temu

    Warto byłoby wydrukować te http://grecjawogniu.info/?page_id=17627 broszury i zrobić distro by promować insurekcjonizm i Nową Anarchię

  • Red. 11 lat temu

    Jest ktoś z Poznania kto miałby ochotę to zrobić? Wiemy, że napewno będzie do nabycia Czas Bojowych Sumień.