Włochy: „Operacja Bezprawie” – anarchiści oczyszczeni z zarzutów

331 marca 2014, sąd w Bolonii uniewinnił 21 towarzyszy, którym trzy lata wcześniej wytoczono proces pod zarzutem udziału w „zorganizowanej działalności przestępczej o znamionach terroryzmu”. Poniżej komunikat wydany przez oskarżonych w tej sprawie:

W kwietniu 2011 w ramach represyjnej operacji policyjnej o nazwie „bezprawie” zamknięta została anarchistyczna przestrzeń Furoiluogo, mieszcząca się na Via San Vitale 80. W jej wyniku aresztowano także 5 towarzyszy, a 7 zakazano opuszczania miasta i narzucono areszt domowy. (Zatrzymanym zarzucano udział w atakach na firmy takie jak ENI, IBM oraz na Ligę Północną – przyp. tłum.) Przez kolejne trzy lata byliśmy prześladowani przez władze, które starały się wymazać naszą obecność w mieście.

Na wyrok sądu oczekiwało wiele osób zgromadzonych na pobliskim placu (na zdjęciu). Udało nam się odzyskać przestrzeń, którą już raz utraciliśmy przed 15 laty. Są to nieruchomości należące do anarchistów, nazwane na cześć Carlo Cafiero, w których mieści się m.in. Libreria Circolante (latająca biblioteka). To miejsce było wynajmowane w połowie lat 60-ych przez Libero Fantazziniego i innych anarchistycznych towarzyszy. Władze Bolonii wynajęły im je wtedy za niską cenę w ramach rekompensaty za utratę historycznego miejsca Porta Galliera, które niegdyś zostało zamknięte przez reżim faszystowski. Miejsce, znane niegdyś jako Laboratorio Anarchico Paglietta zostało zajęte przez państwo w Lipcu 1999, a następnie zamurowane. Równocześnie rozpoczęło się śledztwo, skutkujące aresztowaniem dwóch towarzyszy.

Przez ponad 30 lat służyło ono grupom anarchistycznym i różnym jednostkom za miejsce wielotorowej działalności, odbywały się tu spotkania, dyskusje, a niektórzy żyli tu wspólnie na co dzień. Jak często bywa, sądowa procedura zakończyła się fiaskiem, jednak przez cały ten czas miejsce wciąż pozostawało zamurowane i niedostępne, a wraz z nim rozpadowi uległa część historii naszego miasta.

W chwili ogłoszenia wyroku, odzyskaliśmy z powrotem miejsce spotkań, dyskusji oraz wypracowywania metod na walkę z systemem, który uciska i głodzi ludzi, niszczy środowisko i poniża życie; miejsce gdzie nadal walczymy o inny, lepszy świat.

Bolonia, 31 marca 2014

Szczęśliwie nieposłuszni anarchiści

actforfree.nostate.net

Dyskusja

  • Rumun 8 lat temu

    Świetnie!

  • Maksym 8 lat temu

    Świadome akcje i konsekwentne reprezentowanie własnych ideałów prędzej czy później zaowocuje ugięciem się władzy! (A)