Poznań: Od:zysk sprzedany, ale walka trwa dalej

1457877.320 marca odbyła się druga licytacja kamienicy okupowanej przez kolektyw Od:zysk. Kamienicę kupiła Paderewskiego Poznań Sp. z.o.o. za 8,5 mln czyli za cenę wywoławczą. Z jej KRS-u wynika, że 100 proc. kapitału w tej spółce posiada PW Capital spółka kapitałowa, której prezesem jest Przemysław Paweł Woźny. Ma powiązania z Pomorze Inwestycje Spółka Akcyjna, która posiada przynajmniej trzy centra handlowe min. w Gdyni. Kamienica przejdzie na własność spółki, jeśli wpłaci ona resztę sumy – do tej pory wpłaciła tylko wadium w wysokości 1 mln zł. Inwestor wiedział, że kupuję kamienicę z ludźmi. Zostało to określone w specyfikacji nieruchomości. Licytacja obyła się z majątku właściciela, czyli została przez nowego nabywcę kupiona bez długów wierzycieli.

Licytacja była pilnie strzeżona przez policję. Odbywała się w godzinach, kiedy sąd jest zamknięty. Wszyscy chętni, którzy chcieli wejść na salę, zostali dokładnie przeszukani i byli prowadzeni pojedynczo przez policjantów. Nabywca kamienicy nie chciał rozmawiać z mediami, został wyprowadzony osobnym wejściem.

W trakcie licytacji ok. 400 osób demonstrowało przed sądem w geście solidarności ze skłotem. Wcześniej zebrali się pod Od:zyskiem, gdzie przemawiali przedstawiciele zaprzyjaźnionych środowisk: min. pracowników galerii miejskiej „Arsenał” oraz Teatru Ósmego Dnia. Powtarzano, że walka o Od:zysk jest walką również o inne dobra wspólne oraz przeciwko traktowaniu miasta jak firmę. Przemarszowi towarzyszyła samba. Pod Okrąglakiem, gdzie znajduje się NeoBank oraz WBK przemawiał członek Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Przypomniał, że w tym miejscu protestuje się już po raz kolejny, gdyż oba banki zamieszane są antylokatorską politykę. Neobank stoi za procederem „czyszczenia” kamienic, a WBK jest jednym z wierzycieli Od:zysku. Skandowano „Neobank – Neogang” oraz „Miasto dla ludzi, nie dla banków!”.

Demonstranci swobodnie doszli pod sąd, choć policja trzymała znaczne siły w odwodach (w tym siły prewencji i policję konną). Pod sądem przemawiali przedstawiciele innych skłotów i środowisk wolnościowych min. z Warszawy, Torunia, Szczecina. Głos zabrała jedna z migrantek, która mieszka na skłocie w Warszawie, wspominając że tylko tam znalazła pomoc po przybyciu do Polski. Przemawiały delegatki Inicjatywy Pracowniczej, przypominając, że na demonstracji stoimy razem, jako lokatorzy, skłotersi, pracownicy i razem walcząc o Odzysk, o mieszkania, organizując się w miejscach pracy, tworzymy jeden ruch, które ma różne narzędzia, by walczyć o to, by wyrwać nasze życie spod logiki zysków. Tymi narzędziami jest czasem demonstrowanie, zajmowanie pustostanów, blokowanie eksmisji, innym razem założenie związku zawodowego, organizowanie się w miejscu pracy, organizowanie strajków.

Po ogłoszeniu informacji o sprzedaży, przed sądem skłotersi zaczęli jeszcze głośniej manifestować swoje niezadowolenie. Doszło nawet do krótkich przepychanek z policją, w wyniku których dwie osoby zostały zatrzymane.

– Wygraliście bitwę, my wygramy wojnę! – skandowali zebrani przed sądem.

– To nie jest koniec, dla nas sytuacja się nie zmieniła. Nie można kupić kamienicy razem z lokatorami – mówił do zebranych jeden z anarchistów.

– To szczurzy spisek, gdzie zamknięto sąd i po godzinach pracy przeprowadzono licytację. Za pół ceny albo mniej. Nikt nie ma wątpliwości że to spekulacja i przekręty, ale naszym życiem spekulować nie można – mówił Jarosław Urbański z OZZIP.

Skłotersi zgodnie zapewniają, że walka o ich skłot wcale się nie zakończyła i postarają się oni obrzydzić nowemu właścicielowi kupioną nieruchomość.

Po tym jak rozeszli się sprzed sądu, uczestnicy protestu przemieścili się pod komisariat na Starym Mieście, na który została przewieziona dwójka protestujących. Około pięćdziesięciu osób wkroczyło do środka, domagając się wypuszczenia zatrzymanych. Przed godziną 21 obu zatrzymanym przedstawiono zarzuty i wypuszczono z komisariatu, a protestujący rozeszli się.


Okupacja komisariatu | 20.03.2014… przez odzysk

odzysk dmo2

odzysk demo3

532b3cb4ee700_p

532b3cba8aad4_p

na podstawie: rozbrat.org, epoznan.pl. gloswielkopolski.pl

Dyskusja