Holandia: „szwedzki stół” z kradzionymi towarami

Muitelingen

14 lutego 2014, grupa o nazwie „Muitelingen” (buntownicy) rozmieściła stół pokryty wywłaszczonymi towarami na środku ulicy handlowej Ziekerstraat w mieście Nijmegen (Holandia).

Każdy produkt otrzymał kartkę informującą, że został niedawno skradziony. Tekst zachęcał również przechodniów, by wybrali sobie dowolny przedmiot ze sterty oraz zaczęli kraść na własną rękę. Nie minęło 15 minut, a stół całkowicie opustoszał.

Poniżej zamieszczamy oświadczenie grupy „Muitelingen”:

Zagrajmy

Dawno, dawno temu zrodziła się idea. Idea zniszczenia nikczemnego kapitalizmu. Historyjka brzmi następująco: „Och, jeśli tylko bylibyśmy wolni i szczęśliwi! Jeżeli tylko uzmysłowimy sobie, że wszystkie te problemy nie są prawdziwe, że fikcyjne przeszkody na drodze do wymarzonego życia mogą zostać usunięte i napisane od nowa”. Idea była wielka, boska i to był błąd. Stała się nieosiągalna, nietykalna, jak wszystkie inne bóstwa. Zebranie tylu aspektów w jednym miejscu, w tym samym czasie, by życzenie mogło się spełnić – niemożliwe!

Jednakże pojawili się Muitelingen (buntownicy). „Krok po kroku, dzień po dniu, każde działanie się liczy… zagrajmy!” Tutaj zaczynamy proces odzyskiwania naszego życia. Tutaj decydujemy, że nie męstwo, ale motywacja jest konieczna do podjęcia świadomego wyboru, że strach i kontrola nie są częścią „snu o marzeniach”.

Posłuszeństwo jest normą. My natomiast obejmujemy tkwiące w nas niesforne i uparte dziecko, zrywamy z normami, mówimy: „Nie!” Gramy w „prawdę, czy wyzwanie” i to nam się podoba.

Ten odcinek już się zaczął i powinien być pisany przez wielu. Tym razem możesz wziąć udział! Ciąg dalszy nastąpi…

Dyskusja