Grecja: 2 osoby poważnie ranne po starciach w Skouries

skouries19 lutego 2014, w miasteczku Skouries na Półwyspie Chalcydyckim doszło do kolejnych gwałtownych protestów wymierzonych w kopalnię złota należącą do spółki Hellas Gold. W wyniku konfrontacji mieszkańców z uzbrojonymi kordonami prewencji, trzy osoby zostały ranne, w tym dwie poważnie.

Rozruchy zaczęły się, gdy grupa kobiet biorąca udział w proteście utworzyła tzw. ludzki łańcuch w celu zablokowania drogi autobusom, używanym do transportu pracowników z terenu budowy. Policja zareagowała używając dużych ilości gazu łzawiącego, a następnie przeprowadzając wściekły atak na tłum demonstrantów.

Trzy osoby zostały ranne i przewiezione do lokalnego ośrodka zdrowia. Chory na serce mężczyzna potrzebował natychmiastowej pomocy medycznej. Na miejscu zjawił się ambulans, przetransportowując mężczyznę do szpitala. Jego stan określono jako krytyczny. Wielu uczestników starć zostało aresztowanych.

„Greckie Złoto”, spółka dziecko kanadyjskiego koncernu Eldorado Gold, otrzymała zgodę na użytkowanie obszaru o powierzchni 26,400 ha, z czego 410 stanowią grunty leśne. W ramach planu wydobywczego, firma zetnie większość porastających teren drzew.

Przeciwnicy kopani twierdzą, że doprowadzi to do zniszczenia lokalnych terenów zalesionych oraz nieodwracalnych szkód dla ekosystemu.

Blisko 10 lat temu, podobne niepokoje doprowadziły do anulowania innej wielomilionowej inwestycji wydobywczej w tym rejonie.

Bg27XYpCUAI6W9n.jpg:large

Dyskusja