Grecja: „Ludowi Bojownicy” biorą odpowiedzialność za atak na rezydencję ambasadora Niemiec

e5fff56599a2155821f08840073e86ab_XL„Ludowi Bojownicy” przyjęli odpowiedzialność za atak na rezydencję ambasadora Niemiec w ateńskiej dzielnicy Halandri, który miał miejsce 30 grudnia 2013 roku. Ta sama grupa jest odpowiedzialna m. innymi za ostrzelanie głównej siedziby Nowej Demokracji w styczniu 2013.

W liczącym 28 stron komunikacie przesłanym do gazety „To Pontiki”, grupa odnosi się także do nieudanego ataku na placówkę Mercedesa w Variybobi, na północ od Aten, o którym do teraz nie było wiadomo. Atak miał zostać przeprowadzony 1 stycznia 2014, ale informacja o nim nie została upubliczniona, gdyż wyrzutnia rakiet nie zadziała jak oczekiwano – pocisk trafił w chodnik obok budynku.

Inny fragment oświadczenia rzuca nieco światła na motywy stojące za zbrojnym atakiem na dom ambasadora Niemiec. „Gdy otwieraliśmy ogień w kierunku tej luksusowej posiadłości, przed oczami mieliśmy tysiące ludzi ustawiających się w kolejkach po darmową zupę… bezrobotnych, tych którzy pracują za 400 euro (miesięcznie)”.

Z dalszej części dowiadujemy się, iż atak został przeprowadzony na cześć Dimitrisa Christoulasa, emeryta, który popełnił publiczne samobójstwo na placu Syntagma w kwietniu 2012 roku. Ludowi Bojownicy zapowiadają także kolejne ataki w trakcie greckiej prezydencji w UE.

Dokument wieńczy apel do innych partyzantów miejskich, by przyłączyli się do „anty-europejskiej, anty-kapitalistycznej kampanii ataków zbrojnych”.

Dyskusja