Chile: Zwolnienia z więzienia dwóch osób oskarzonych ws. caso bombas

Pablo & Vinicio oraz Rodolfo Retamales, oskarżeni w sprawie „caso bombas”, zwolnieni z więzienia i przeniesieni do aresztu domowego

(26-27.04.2011)

Podczas przesłuchania  w Octavo Juzgado de Garantía de Santiago, sąd zdecydował o zniesieniu zatrzymania Vinico Aguilara Mery i przeniósł go do aresztu domowego. Kilka godzin wcześniej Sąd Apelacyjny w Santiago zastosował te same kroki względem Pablo Moralesa Fuhrimanna. Obaj byli przetrzymywani w więzieniu w ramach tzw. sprawy „caso bombas” (sprawa zamachów bombowych) Obecnie 6 więźniów „caso bombas” poozstaje wciąż w więzieniu o maksymalnym rygorze w Santiago, prowadząc nadal strajk głodowy, trwający już 64 dni. Dwie kobiety, Andrea i Monica, znajdują się w więziennym szpitalu na terenie Santiago.

Śledztwo zostało zamknięte 14 marca, więc spodziewać się można rozpoczęcia wkrótce procesu sądowego. Całej sprawie towarzyszą kontrowersje z powodu zastosowania Prawa Antyterrorystycznego, ale również ze względu na ostatnie podejrzenia wobec oskarżycieli, jakoby mieli oni oferowac pieniądze potencjalnym świadkom, przeciwko 14 oskarzonych anarchistów.
Rodolfo Retamales został zwolniony z więzienia w dniu 27 kwietnia. Apelacja jego prawnika w sprawie aresztu prewencyjnego odniosła oczekiwany skutek. Na skutek zamknięcia śledztwa, przyznano mu prawo do warunkowego zwolnienia. Jest on jednak nadal oskarżony o terroryzm, o bycie „liderem”. Informacja pochodzi z mainstreamowych chilijskich mediów. Zaglądajcie do nas, by poznać stanowisko zwolnionych towarzyszy, wyrażone ich własnymi słowami.
Źróło: raf.la.org.pl

Dyskusja