Bezrobocie w Grecji wciąż rośnie

unemployment_koukla

Stopa bezrobocia w Grecji wzrosła do rekordowego poziomu 27,8% (dane za październik). Miesiąc wcześniej odnotowano 27,7%, co również stanowi najwyższy wskaźnik w całej Unii Europejskiej. Obecnie bez pracy pozostaje 1,39 mln osób. Przed sześcioma laty, gdy kraj nie był jeszcze pogrążony w głębokiej recesji, liczbę bezrobotnych szacowano na zaledwie 385 tys.

Najwięcej bezrobotnych znajduje się w grupie wiekowej 15-24 lat (58%). Przed „kryzysem” było to około 20%. Należy dodatkowo podkreślić, iż w pierwszym kwartale tego roku, wskaźnik określający ile osób poniżej 25 roku życia nieskutecznie poszukiwało zatrudnienia wyniósł aż 71,3%.

Z danych wynika także, że około 3,6 mln Greków jest aktywnych zawodowo, podczas gdy 4,7 mln to osoby bezrobotne i nieaktywne zawodowo. Wskaźnik dla kobiet (32,1%) jest wyższy niż dla mężczyzn (24,7%). Regiony o najwyższej stopie bezrobocia to Epir – zachodnia Macedonia (29,7 % ), Macedonia – Tracja (28,7 % ) oraz Attyka (28,3 %).

Z kolei produkcja przemysłowa zanotowała piąty spadek z rzędu. W listopadzie produkcja zanurkowała o 6,1%. Od szczytu sprzed recesji produkcja skurczyła się już o 30%.

GSEE, największy związek zawodowy sektora prywatnego w Grecji, wydał oświadczenie stwierdzając, że najnowsze dane potwierdzają „tragiczne” skutki polityki oszczędności. Według związkowców realna stopa bezrobocia to około 33%.

Dyskusja