Grecja: Oświadczenie lekarza, dotyczące stanu zdrowia głodującego Spirosa

image002Przetrzymywany w więzieniu Larissa 41-letni Pan Spiridonas Stratoulis, prowadzi strajk głodowy od 58 dni. Według prowadzonej dokumentacji, odkąd odmówił przyjmowania posiłków stracił łącznie 17 kg, co odpowiada 19% masy ciała.

Skarży się na głębokie zmęczenie, osłabienie, rozdrażnienie, drżenie kończyn, epizodyczne zaburzenia wzroku i trwałe zaparcia. Ponadto występują u niego częste objawy hipoglikemii (niedocukrzenie, może prowadzić do śmierci), oraz utrzymująca się tachykardia (przyśpieszona akcja serca). Ze względu na powyższe dolegliwości, przetransportowany został wczoraj (06.01.2014) na oddział chorób wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego Larissa.

Podobnie jak w przypadku wcześniejszych wizyt, nie pozwolono mi go zbadać, ani nawet z nim porozmawiać. To nieetyczne, ponieważ wpływa to na współpracę i podejmowane przez niego decyzje, tworząc dodatkowe zagrożenie dla stanu jego zdrowia.

Wieczorem tego samego dnia, Pan Stratoulis w nieznanym mi stanie po raz kolejny zażądał wstrzymania swojej hospitalizację i powrócił do więzienia.

Tak długi czas nieprzyjmowania pokarmu i ekstremalna utrata wagi sprawiają, że kontynuowanie strajku głodowego Pana Stratoulisa niesie ze sobą bardzo duże ryzyko nieodwracalnego uszkodzenia zdrowia i nagłego zgonu.

Patolog Dimitrios Babalis
7/1/2014

athens.indymedia.org

Dyskusja