Grecja: Policyjny pościg za skazanym członkiem „Organizacji 17 Listopada”

rtr19x3f-thumb-mediumGrecka policja wszczęła pościg za Christodoulos’em Xiros’em, skazanym członkiem „Organizacji Rewolucyjnej 17 Listopada”, który prawdopodobnie zbiegł po tym, jak udzielono mu kilkudniowej przepustki z aresztu.

Na wolności przebywał od 1 stycznia, a wczoraj nie stawił się na posterunku w Kallikratei (półwysep Chalcydycki), gdzie mieszka jego siostra. Funkcjonariusze natychmiast zaalarmowali wydział antyterrorystyczny greckiej policji.

Jego adwokat Frangiskos Ragkousis, powiedział w rozmowie z mediami, że nie ma kontaktu ze swoim klientem i nie zna jego miejsca pobytu. „Jeśli postanowił uciec, była to decyzja polityczna, zgodna z rewolucyjnym profilem Xirosa i jego umiłowaniem wolności. On jest wierny swoim przekonaniom” – dodał.

Christodoulos Xiros (55) został skazany na sześciokrotną karę dożywocia oraz dodatkowe 25 lat za udział w sześciu morderstwach i zamachach bombowych. Ma dwóch braci. Jeden z nich, Savvas Xiros, odsiaduje karę pięciokrotnego dożywocia oraz 25 lat pozbawienia wolności za udział w kampanii zbrojnej organizacji „17 Listopada”. Został przetransportowany z więzienia Korydallos do uniwersyteckiego szpitala w Larisie, gdyż jego stan zdrowia w ostatnim czasie znacząco się pogorszył. 52 letni Savvas cierpi na stwardnienie rozsiane.

Działaczom N17 przypisuje się dokonanie 103 ataków na obiekty i osoby identyfikowane jako amerykańskie, brytyjskie, tureckie, ale także greckie. Ważną rolę w działaniach N17 odgrywały ataki na banki.

Grecka policja była bezradna wobec grupy przez blisko 27 lat. Znaczący sukces osiągnęła dopiero 29 czerwca 2002 roku, kiedy po nieudanym zamachu aresztowała Savvas’a Xiros’a. Przesłuchanie Xirosa oraz przeszukania domów, w których się ukrywał doprowadziły do aresztowania kolejnych sześciu podejrzanych, w tym dwóch braci Xirosa. 17 lipca 2002 na wyspie Lipsi aresztowano Aleksandrosa Giotopoulosa (byłego studenta matematyki), zidentyfikowanego przez policję jako przywódca grupy. 5 września 2002 oddał się w ręce policji Dimitris Koufodinas.

Proces rozpoczął się 3 marca 2003 w Atenach. Z uwagi na przedawnienie sąd nie brał pod uwagę czynów popełnionych przed 1984. Wyrok zapadł 8 grudnia 2003. Piętnastu oskarżonych uznano za winnych, pozostałych czterech zostało uniewinnionych z powodu braku dowodów.

Dyskusja