Wielka Brytania: Antypolicyjne wystąpienia studentów

uk-student-protest-persecution.si

Studenci z Wielkiej Brytanii zebrali się w środę na terenie Uniwersytetu Londyńskiego, by zaprotestować przeciwko „brutalnym działaniom policji” oraz „rosnącej kontroli”. Trwające od kilku tygodni protesty doprowadziły do zamieszek, aresztowań i wprowadzenia przez niektóre uczelnie zakazu demonstrowania na terenie swoich kampusów. Działania te spotkały się z powszechną dezaprobatą.

Demonstracja nabrała tempa przed budynkiem Sądu Najwyższego, gdzie trwa śledztwo w sprawie śmierci Marka Duggana – zastrzelonego przez policję dwa lata temu. 29-letni Duggan zginął z rąk policjanta w dniu 4 sierpnia 2011 roku. Wydarzenie to stało się katalizatorem dla potęznych zamieszek.

Protest był w głównej mierze reakcją na aresztowanie 41 studentów w trakcie starć z policją, do których doszło w zeszłym tygodniu.

Ruch #copsoffcampus od kilku tygodni organizuje demonstracje i pokojowe okupacje. Ostatnie z nich zakończyły się gwałtownymi starciami i licznymi aresztowaniami. W zeszły wtorek policja wyprowadziła grupę protestujących z budynku władz Uniwersytetu Londyńskiego. Działacze twierdzą, że użyto wobec nich siły. Następnego dnia studenci zorganizowali jeszcze większy protest, który również zakończył się bójką.

Brytyjscy studenci sprzeciwiają się prywatyzacji szkolnictwa wyższego oraz planom likwidacji związków studenckich. Do protestów doszło w całej wielkiej Brytanii, w tym Birmingham, Goldsmiths, Exeter, Edynburgu, Warwick, Sheffield i Ulsterze.

Dyskusja