Włochy: zapadły wyroki przeciwko anarchistom Nikolowi i Alfredo

gai3

Genua, 12 listopada, 2013

Rano ogłoszono wyrok przeciwko anarchistom Nikolowi Gai i Alfredo Cospito w sprawie o postrzelenie Roberto Adinolfiego (szefa firmy nuklearnej Ansaldo Nucleare, należącej do koncernu technologiczno-zbrojeniowego Finmeccanica). Wyrok zapadł w ramach przyśpieszonej procedury i w pierwszej instancji. Podczas poprzedniej rozprawy, jaka miała miejsce 30 października, obaj towarzysze przyznali się do zarzucanego im czynu, dumnie biorąc na siebie odpowiedzialność za ten świadomy akt politycznego ataku, co potwierdzili, usiłując odczytać na sali sądowej swoje oświadczenia (wkrótce je opublikujemy – przyp. red.) Video z zamieszania na sali sądowej TU

Alfredo został skazany na 10 lat i 8 miesięcy więzienia.
Nikola na 9 lat i 4 miesiące.

Obu skazano za atak terrorystyczny (artykuł 280 włoskiego kodeksu karnego), uzupełniając wyrok zasadą reato ostativo (ze względu na terrorystyczny charakter czynu ograniczenie dostępu do więziennych ulg, aresztu domowego, reżimu dozoru etc. )

Oszacowanie niematerialnych szkód zgłoszone przez powodów (państwo włoskie, Ansaldo Nucleare i samego Adinolfiego) odroczono do czasu końcowej sprawy cywilnej. Sędzina Annalisa Giacalone w pełni podporządkowała się argumentacji, przedstawionej przez prokuraturę, według której mamy do czynienia z terroryzmem i dążeniem do obalenia demokratycznego porządku, ponieważ w osobie Adinolfiego i Finmeccanici zaatakowano firmę państwową o globalnych interesach, specjalizującą się w systemach kontroli i obrony.

Pamiętając, że prawdziwi producenci terroru i śmierci mieszkają wszędzie, przesyłamy Nicolo i Alfredowi mocne uściski solidarności.

Listy do obu towarzyszy możecie pisać na adres:

Nikola Gai – Alfredo Cospito
Casa Circondariale Ferrara, Via Arginone 327,
Ferrara, Italy

gai2

Genova - processo ai due anarchici accusati del ferimento del ma

Dyskusja