Hiszpania: Informacje o aresztowanych po zamachu na bazylikę Pilar

solidarnosc z Monika i FrancescoBlisko tydzień od aresztowania naszych towarzyszy przez hiszpańskie siły antyterrorystyczne, sędzia Eloy Velasco zasiadająca w Sądzie Krajowym zarządziła „tymczasowe aresztowanie” towarzyszki Monici Caballero i Francisco Solara. Postawiono im następujące zarzuty:

– przynależność do kryminalnego związku terrorystycznego

– podkładanie materiałów wybuchowych (ze szczególnym naciskiem na sprawę kościoła w Saragossie)

– konspiracji w celu popełniania aktów terrorystycznych (rzekome plany ataku na Klasztor Montserrat w Barcelonie)

Teraz najprawdopodobniej nasi towarzysze poddani zostaną brutalnemu reżimowi FIES czyli systemowi cel izolacyjnych w ramach którego zostaną rozproszeni po różnych, odległych siebie więzieniach na terenie całej Hiszpanii.

13 listopada aresztowano piątkę towarzyszy, zamieszkujących w dzielnicy Karmel na terenie Barcelony. Ich domy zostały przeszukane, a hiszpańska prasa podała pełne nazwiska aresztowanych oraz ich zdjęcia. Oskarżono ich przede wszystkim o zamach bombowy na Bazylikę Pilar w Saragossie, do jakiego doszło 2 października tego roku.

Jak podaje Biuro Informacji Generalnej, oskarżonymi są Francisco Javier Solar Dominguez i Monica Andrea Caballero Sepu`lveda (oboje są chilijskimi anarchistami), oraz Valeria Giacomoni (Włoszka), która wg śledczych, choć nie mieszkała razem z nimi, jest osobą, która pomogła Monice Caballero, Rocio Yune Mira Pérezowi (Chile) i Gerardowi Damia`no Formoso (Argentyna) przenieść się do Hiszpanii.

Hiszpańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oświadczyło, że zatrzymani są częścią „bardzo dobrze zorganizowanego komanda, skrajnie niebezpiecznego i o mocnych powiązaniach międzynarodowych” (…) oraz, że ich osoby „są bardzo dobrze znane w kryminalnej historii Chile” (…). To, że aresztowani pochodzą z zagranicy, potwierdza policyjne podejrzenia, że od kilkunastu miesięcy Hiszpania stała się przystanią dla anarchistów insurekcyjnych.

O podłożenie bomby obwiniono Monikę Caballero i Fracisco Solara, którzy mieli zostać zidentyfikowani na podstawie zdjęć z nagrania wykonanego w dniu zamachu, w pobliżu Bazyliki. Na zdjęciach widać jak przemieszczają się z dwoma pakunkami w kierunku katedry „poruszając się ostrożnie, tak by nie zostać zauważonymi”. Następnie opuszczają miejsce krótko przed eksplozją.

Ładunek podłożony w Bazylice Pilar spowodował głośny wybuch w centralnym holu kościoła. Nikt nie został ranny, pomimo, że miejsce było w tym czasie otwarte dla zwiedzających. Oboje zamachowców dotarło na miejsce korzystając ze środków publicznego transportu. Do ataku przyznało się Insurekcyjne Komando Mateo Morrala, ta sama grupa anarchistyczna, która wzięła odpowiedzialność za atak na katedrę Almudena w Madrycie, w Lutym tego roku. Ładunek w Almudena jednak nie eksplodował.

Autorzy zamachu na bazylikę Pilar szybko opublikowali komunikat w którym oświadczyli, że „celem ataku nie było zranienie parafian ani wyznawców”, dlatego dziesięć minut przed wybuchem ostrzegli dwie gazety, tak by zdążono ewakuować kościół.

Jednak zdaniem śledczych ataku w Saragossie nie da się bezpośrednio powiązać z ludźmi, którzy 7 lutego zaatakowali w madryckiej katedrze Almudena.  Ponieważ jednak do obu akcji przyznało się Insurekcyjno Komando Mateo Morrala, a bomby były do siebie „podobne”, ich zdaniem to tylko „kwestia czasu”, zanim aresztowani zostaną oskarżeni także o atak w stolicy kraju.

„Jak podaje policja, hiszpańscy funkcjonariusze kontaktowali się 4 lutego z chilijskim Interpolem w celu potwierdzenia tożsamości Fracisco i Moniki. Również 8 listopada, hiszpańskie władze powiadomiły chilijskie ministerstwo spraw wewnętrznych o zbliżającym się zatrzymaniu podejrzanych”.

Treść plakatu solidarnościowego, przygotowanego przez hiszpańskojęzycznych anarchistów:

„Solidarność i Działanie z towarzyszami aresztowanymi w Barcelonie. Żadne państwo, żadna granica nigdy nie zdołają powstrzymać społecznej wojny. Niech dzieląca nas odległość zmniejsza się dzięki gestom solidarności. Niech ataki przeciwko Władzy mnożą się każdego dnia. O natychmiastowe wypuszczenie Moniki i Francisco! Wolność dla jeńców wojennych!”

http://materialanarquista.espiv.net/

Dyskusja