Grecja: Demonstracje i starcia w rocznicę powstania z 1973 roku

20fagreece-1

Ponad 16,000 Greków maszerowało ulicami Aten w niedzielę, by sprzeciwić się rządowym oszczędnościom oraz upamiętnić 40 rocznicę powstania studentów przeciwko byłej wojskowej juncie.

Tłum zebrał się przed Politechniką Ateńską, gdzie w 1973 roku dyktatura krwawo stłumiła bunt studentów. Następnie demonstranci ruszyli pod ambasadę Stanów Zjednoczonych, które są oskarżane o potajemne wspieranie reżimu. Słychać było okrzyki „nigdy więcej faszyzmu”, „MFW, UE wynocha”.

Przebieg marszu monitorowało 5,000 funkcjonariuszy. Po jago zakończeniu większość uczestników skierowała się do dzielnicy Exarchia. Drogę zagrodziły im jednak kordony prewencji, które chwilę wcześniej przeprowadziły nalot na dzielnicę, aresztując i bijąc każdą napotkaną osobę.

Gliniarze wtargnęli do kawiarni, w której schroniło się kilku protestujących. Dokonali aresztowań, demolując lokal i bijąc klientów (poniżej zapis video). Ponadto, grupa kilkudziesięciu osób uwięzionych na ulicy Eresu została dotkliwie pobita i przewieziona do aresztu. Szacuje się, że w sumie zatrzymano 180 osób, z czego 14 postawiono zarzuty.

Wyjątkowo niespokojna okazała się demonstracja w Patras. Tamtejsza policja użyła gazu łzawiącego po tym jak demonstranci obrzucili koktajlami Mołotowa i kamieniami lokalne biura Złotego Świtu.

 

Dyskusja