Chile: Monica Caballero i Francesco Solar aresztowani pod zarzutem ataku bombowego na bazylikę

Na zdjęciu: Monica i Francesco

W środę 13 listopada, pięciu towarzyszy różnych narodowości zostało aresztowanych pod zarzutem udziału w zamachu bombowym. Wśród zatrzymanych są Valeria Giacomoni (34), Monica Caballero (25) oraz Francisco Solar (34). Nie znamy jeszcze nazwisk pozostałej dwójki, lecz wiadomo, iż są to mężczyźni pochodzenia chilijskiego i argentyńskiego.

Policja uznała Monicę i Francesco (na zdjęciu) za głównych sprawców ataku na bazylikę Pillar w Zaragozie. Przyczynił się do tego ich udział w tzw. „caso bombas” (2010-2012). Szczególnie podkreślano rzekome zaangażowanie Monicy w podpalenie kościoła Los Sacramentos w Chile. Policja wykorzystuje ten świetnie pasujący element układanki, mimo umorzenia sprawy przez chilijski sąd.

Minister spraw wewnętrznych Hiszpanii, Jorge Fernandez Diaz, skontaktował się ze swoim politycznym odpowiednikiem w Chile, by porozmawiać o sprawie dwójki towarzyszy. Niedługo potem udzielił mediom wywiadu, twierdząc, że sprawcą ataku na katedrę była „bardzo dobrze zorganizowana komórka anarchistyczna, która może być niebezpieczna i ma międzynarodowe powiązania”.

Powyższe informacje nie dają pełnego obrazu sytuacji. Niestety to jedyne znane nam w tej chwili fakty. O pojawieniu się kolejnych będziemy informować.

Pilna solidarność dla Monici, Francisca i reszty aresztowanych!

Dyskusja