Kolejne informacje o zatrzymanych 14 marca anarchistach

(Od lewej: Olga Ikonomidou, Georgios Polidoros, Papadopoulos Konstantinos)

Poniedziałkowym rankiem, 14 marca, w ramach operacji koordynowanej pomiędzy Specjalnym Oddziałem Reagowania na Brutalną Przestępczość (ang: Special Violent Crime Response Division (DAEEB)) oraz Specjalną Jednostką Antyterrorystyczną (EKAM), wtargnięto i przeszukano dwa domy – jeden w Nea Ionia na przedmieściach Volos, drugi zaś w Cholargos, północnej dzielnicy Aten.
W Nea Ionia aresztowano pięć osób, z których trzy objęte były nakazem aresztowania pod zarzutem przynależności do Konspiracyjnych Komórek Ognia: 25-letniego Giorgosa Nikolopoulosa (ukrywający się od Października 2009 r. brat Michalisa Nikolopoulosa, aresztowanego 19 stycznia 2011 r. W więzieniu Michalis przyznał się do uczestnictwa w KKO), 24-letniego Bolano Ntamiano (ukrywający się od Października 2009 r. Jest on jedynym obcokrajowcem, aresztowanym w związku ze sprawą przeciw KKO, prawicowe gazety podniecają się jego albańskim pochodzeniem) i 32 letniego Christosa Tsalakosa (ukrywający się od początku Listopada 2010 r. Zszedł do podziemia po upływie tygodnia od momentu aresztowania jego brata Gerasimosa Tsakalosa razem z Panayiotisem Argyrou, pod zarzutami wysyłania paczek-bomb)

Wszystkim trzem stawia się zarzut „uczestnictwa w organizacji terrorystycznej”, „gromadzenia, produkowania i posiadania materiałów wybuchowych oraz urządzeń zapalnych w ramach spisku, mającego na celu sprowadzenie zagrożenia publicznego na instytucje państwowe i ludzi”, a także ” detonacji, wskutek użycia materiałów wybuchowych, mogącej spowodować publiczne zagrożenie dla instytucji i ludzi”. Jakiś czas temu wszyscy trzej zostali wytypowani jako „prowodyrzy Konspiracyjnych Komórek Ognia”.

Pozostała dwójka aresztowanych w Nea Ionia to: 31-letnia Olga Economidou i 29-letni Giorgos Polydaros. Źródła policyjne podały, że w mieszkaniu na terenie Nea Ionia znaleziono trzy karabiny AK-47, siedem rewolwerów, jeden rewolwer o kalibrze 38, 5000 naboji, 6 kg lasek dynamitu, kilka mundurów policyjnych, peruki, krótkofalówki, siedem fałszywych dowodów tożsamości, dwie pary fałszywych tablic rejestracyjnych, cztery miniaturowe aparaty fotograficzne (nie jest jasne czy nie chodzi tu o kamery – przyp.tłum.), maszynę do laminowania, klej i inne składniki potrzebne do podrabiania dokumentów. Prawdopodobnie na jednym z komputerów znaleziono szkice i ostateczne wersje komunikatów i tekstów ( „Międzynarodowy Apel” itd.), a także logo używane ostatnio przez Konspiracyjne Komórki Ognia. Dodatkowo, niedaleko mieszkania znaleziono samochód na fałszywych rejestracjach, skradziony dwie noce wcześniej. W poniedziałek popołudniu, policja przeszukała domy rodziców aresztowanych (wtargnięto do 6 domów, nic nie znaleziono) oraz mieszkanie w Kallithea, wynajęte miesiąc wcześniej przez Christosa Tsalakosa, posługującego się fałszywym dowodem. Świnie znalazły tam 35 walizek, pełnych ubrań i narzędzi, dwa fałszywe dowody tożsamości, trzy laptopy, rewolwer, pięć miniaturowych aparatów fotograficznych i kolejną maszynę do laminowania.

Tymczasem, w Cholargos świnie zatrzymały dwójkę osób, z których jedną krótko potem wypuszczono z powodu braku dowodów. Druga zatrzymana osoba to 26-letni Constantinos Papadopoulos.
Oczywiście, prasa świętuje te zatrzymania, drukując nagłówki w rodzaju: „Przywódcy Komórek Schwytani”, „Triada Komórek w Kajdankach”, „Planowali Zamachy Bombowe i Napady”, itp. Bazując na niewielu informacjach przekazanych przez policję („kontynuującej śledztwo” i nie skłaniającej się ku zbyt triumfalistycznym wnioskom), prasa wymyśla własne scenariusze, wskazując na innych ludzi, insynuując powiązania z innymi grupami, jak np. Sekta Rewolucjonistów i Brygady Rewolucyjne ( które przeprowadziły 12 zamachów bombowych w okresie między 2006 – 2008 r.) Szóstka aresztowanych wydaje się być zagrożona również zarzutami udziału w kilku napadach na banki, przeprowadzonych ostatnimi laty przez ludzi przebranych w policyjne mundury. Analizy balistyczne potwierdziły, że znalezione rodzaje broni są „czyste”, co znaczy, że nie były one używane w żadnym z ataków jakie miały miejsce w ciągu ubiegłych lat.

We wtorek popołudniu cała 6 została doprowadzona przed oblicze prokuratora. Przeniesiono ich z Centrali Policji do Ateńskiego Najwyższego Sądu, gdzie doszło do małej demonstracji solidarności około 20 członków ich rodzin i innych osób. Pomimo przygniatającej obecności policji, wznoszono okrzyki, gdy Jednostka Antyterrorystyczna wjeżdżała do sądowego garażu. W poniedziałek towarzysze w Nea Ionia również zorganizowali spontaniczną demonstrację, która przyciągnęła około 50 osób i odbyła się w dzielnicy gdzie aresztowano towarzyszy.

Adwokaci potępili złe traktowanie zatrzymanych (bicie, przypalanie papierosami) jakie spotkało ich na 12 piętrze Kwatery Głównej Ateńskiej Policji, na którym mieszczą się biura Jednostki Antyterrorystycznej. Giorgos Polydaros i Christos Tsalakos zostali również oskarżeni o akcję KKO z 1 listopada 2010 r., kiedy to grupa rozesłała paczki-bomby. W tym czasie Damiano Bolano i Giorgos Nikolopoulos zostali już przetransportowani do więzienia. 16 marca, całą szóstkę ponownie doprowadzono przed oblicze prokuratora, by złożyli zeznania w związku z bronią, znalezioną podczas ich zatrzymania. Constantinos Papadopoulos oświadczył, że nic go nie łączy z KKO, podkreślając jednocześnie, że jest anarchistą. Zwolniono go warunkowo za kaucją 10 000 euro, zabraniając opuszczania kraju i zobowiązując do stawiania się 3 razy miesięcznie na posterunku policji w jego rodzinnej dzielnicy.

Piątka aresztowanych w Nea Ionia ponownie odmówiła udziału w procedurze, nie składając żadnych zeznań. Polecono umieścić ich w areszcie prewencyjnym. Na ten moment, całej piątce stawia się zarzuty członkostwa w Konspiracyjnych Komórkach Ognia, a także „posiadania broni”. Jak tylko będziemy mieli do nich dostęp, opublikujemy adresy kontaktowe do całej piątki.

Źródło: baader-meinhof.la.org.pl

Dyskusja