Nowy numer Innego Świata już dostępny

20latISPolecamy nowy numer anarchistycznego pisma Inny Świat, które można już nabyć zarówno u samych anarchistów (Bractwo Trojka) jak i w burżujskim Empiku.

W środku szczególnie interesująca jest rozrastająca się z numeru na numer wkładka Anarchistycznego Czarnego Krzyża, która przekazuje coraz więcej informacji już nie tylko na temat represji, ale również coraz liczniejszych bojowych akcji solidarnościowych. Dopóki „anarchizm” ograniczał się do pokojowych pikiet i smętnych demonstracji, szałem represji było zawinięcie kogoś przez policję po demonstracji,  a szczytem solidarności pikieta pod komendą, pojękująca o „bezprawnych i brutalnych działaniach funkcjonariuszy” którzy „nadużyli swoich uprawnień”. W tej chwili jednak, jakościowy skok międzynarodowego anarchizmu przełamuje to aktywistyczne getto, przenosząc konflikt na inny poziom, co sprawia, że anarchistyczna walka znów zaczyna oznaczać realny atak przeciwko Państwu i Kapitałowi, a solidarność jego kontynuację, poprzez nielegalne uderzenia w narzędzia i przedstawicieli represji. I o tym właśnie możemy poczytać w innoświatowej wkładce ACK – walki anarchistycznych więźniów oraz akcje komórek działających poza murami więzień ze szczególnym uwzględnieniem działań czarnej międzynarodówki Nieformalnej Federacji Anarchistycznej (FAI), która przemawia przy użyciu bomb, benzyny i prochu.

Kolejną rzeczą godną polecenia jest obszerny wywiad z redakcją naszego portalu, zatytułowany „Grecja wciąż stoi w Ogniu” oraz blok tekstów dotyczących perspektywy insurekcjonistycznej.

Znajdziemy tam między innymi „Powstańczą Dzikość” Ferala Fauna czyli rozważania na temat roli spontanicznej przemocy, „Przemoc a non-violence” Bonnano czy interesujący tekst Boba Blacka „Dzika sprawiedliwość – przestępstwo jako źródło porządku społecznego”. Z kolei w tekście „Nie żądamy niczego”, Johann Kaspar zwraca uwagę, że wysuwanie konkretnych żądań podczas walki, oznacza wstęp do zawarcia kontraktu z atakowaną stroną, a zatem bunt który miałby definitywnie wywrócić istniejący porządek musi unikać dialogu, skupiając się na zerwaniu i dążeniu do definitywnego konfliktu.

Inny ciekawy tekst to reportaż na temat Jocka Palfreemana, który przybliża i urealnia nam postać tego antyfaszysty. Możemy się dowiedzieć na przykład, że zafascynowany militariami i wojskowością Jock, tuż przed swoją podróżą do Bułgarii wstąpił do… brytyjskiej armii, marząc o zostaniu dowódcą jednostki i żołnierzem. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że obecnie Palfreeman, koresponduje nawet z Nieformalną Federacją Anarchistyczną, to można wpaść w pewną konsternację.

Ten numer Innego Świata to jednak wiele innych tekstów, bowiem z okazji jubileuszu (pismo ukazuje się od 20 lat), który oficjalnie obchodzono niedawno w Krakowie, numer liczy nietypowo dużo, bo aż 140 stron!

Redakcji Innego Świata życzymy stu lat oraz powodzenia i wytrwałości w nigdy nieustającej pracy redakcyjnej.

W środku znajdziecie też m.in.

Kongres Anarchistyczny w Warszawie
Demokracja partycypacyjna
Protesty rolnicze
Anarchiści i Autochtoni w Kanadzie
Anarchizm i piłka nożna w praktyce
Księżycowy Terrorysta
XXX lat R.S.A.
Anarchistyczna sprawiedliwość
Jan Hempel – Anarchistyczny Blues
Oblęzenie Sidney Street

Dyskusja