Warszawa: Solidarnie z ofiarami nacjonalistycznej przemocy

IMG_9762 (copy)Dziś rano w centrum Warszawy pojawiły się banery odnoszące się do aktów nacjonalistycznej przemocy, które miały miejsce w ostatnim czasie – zamordowania Pavlosa Fyssasa oraz dotkliwego pobicia Pavla Myronova.

(Pireus, Grecja)
Pavlos Fyssas (znany także pod pseudonimem Killah P.) był artystą hip-hopowym oraz aktywnym działaczem antyfaszystowskim i związkowym. W nocy z wtorku na środę został napadnięty podczas spaceru z dziewczyną przez grupę kilkudziesięciu neo-nazistów związanych z partią “Złoty Świt”. Podczas ataku zadano mu śmiertelne ciosy nożem. Kilka dni wcześniej w tej samej okolicy dotkliwie pobito ośmiu innych aktywistów lewicowych – sprawcami ataku także byli greccy neonaziści. Aresztowany sprawca przyznał się do zabójstwa i członkostwa w Złotym Świcie.

(Kijów, Ukraina)
Pavel Myronov jest aktywnym działaczem anarchistycznej organizacji studenckiej “Priama Dija”. Dnia 11 września został dotkliwie pobity przez skrajnie prawicowych bojówkarzy, w wyniku czego doznał poważnego wstrząsu mózgu i trafił na kilka dni do szpitala. Nie jest to odosobniony przypadek. Kilka dni wcześniej szpital opuścił inny aktywista Bohdan Biletsky, ciężko pobity 22 sierpnia. W ciągu ostatniego roku podobnych ataków było kilkanaście. Wśród ich sprawców rozpoznawano osoby związane ze skrajnie prawicową partią “Svoboda” odwołującego się do tradycji OUN-UPA oraz innymi organizacjami nacjonalistycznymi. Media oraz służby państwowe ignorują i lekceważą sprawę.

Jako kolektyw “Antyfaszystowska Warszawa” pragniemy wyrazić słowa solidarności z Pavlem Myronovem i życzyć mu szybkiego powrotu do zdrowia, a także z rodziną i bliskimi zamordowanego Pavlosa Fyssasa, z którymi łączymy się w głębokim smutku.

Więcej informacji o atakach:
https://athens.indymedia.org/front.php3?lang=en&article_id=1491319
http://direct-action.org.ua/1660

Zamiast minuty ciszy, całe życie w walce.
Dość nacjonalistycznej przemocy!

Źródło: Antyfaszystowska Warszawa | cia.media.pl

Dyskusja