Brutalne starcia naznaczyły obchody 1 maja w Turcji

Rok 1977 – 36 osób ginie na placu Taksim w dniu 1-maja od strzałów z broni maszynowej. Rząd zakazuje wszelkich demonstracji w tym miejscu.

Rok 2007 – Platforma pierwszomajowa ogłasza plany zorganizowania demonstracji na placu Takism, aby uczcić pamięć 36 osób zamordowanych 30 lat wcześniej.

Rok 2007, 2008, 2009 – Tłumy protestujących walczą z policją, aby wedrzeć się na plac. Funkcjonariusze używają siły rozpędzając tłum za każdym razem.

Rok 2010, 2011, 2012 – Rząd cofa zakaz zgromadzeń publicznych w obrębie placu Taksim.

Rok 2013 – Rząd ponownie zakazuje protestów na placu Taksim.

Turecka policja starła się z tłumem protestujących w Stambule, po tym jak setki osób usiłowały przełamać blokady i dotrzeć na główny plac miasta by uczcić międzynarodowe Święto Pracy. Powołując się na względy bezpieczeństwa, rząd zakazał protestów na placu Taksim, który znajduje się w trakcie renowacji.

Jeszcze w godzinach porannych, na terenie miasta rozmieszczono dziesiątki tysięcy funkcjonariuszy, blokując drogi wokół głównego deptaku. Z tego powodu nie funkcjonował również transport publiczny. Tylko niewielkiej grupie z Hak-Is (jedna z konfederacji związków zawodowych) pozwolono wejść na plac i złożyć kwiaty przed pomnikiem republiki. Nie jest tajemnicą, że Hak-Is utrzymuje bliskie stosunki z rządem Tureckim.

Policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych, aby rozproszyć tłum usiłujący przełamać blokady. Demonstranci odpowiedzieli rzucając w stronę kordonów metalowymi przedmiotami, kamieniami i koktajlami Mołotowa. Dodatkowe siły prewencji skierowano przed biuro premiera w dzielnicy Besiktas, gdzie miały miejsce najcięższe starcia. Co najmniej 28 osób zostało rannych, a 72 trafiły do aresztu.

17-letnia uczestniczka protestów znajduje się w stanie krytycznym. Została postrzelona w głowę granatem gazowym z bliskiej odległości. Doznała urazu mózgu trafiając do szpitala, gdzie przebywa na oddziale intensywnej terapii. Fragment zdarzenia zarejestrowała jedna z kamer (video poniżej).

Święto 1-maja oraz sam plac Taksim wiążą się w Turcji ze szczególnymi wydarzeniami. 36 osób poniosło śmierć tego dnia w 1977 roku, gdy nieznany sprawca otworzył ogień do zgromadzonych na placu osób. W wyniku tego zdarzenia, rządząca ówcześnie junta zakazała demonstrowania w tym miejscu. Zakaz zniesiono w 2010 roku pod naciskiem związków zawodowych oraz rosnących w siłę grup protestu.

Dyskusja