Grecja: Relacja ze strajku generalnego (23.02.11)

Zdjęcia: 1, 2, 3, 4, 5

00:25 (GMT +2), Ateny: Na 10 rano przed budynkiem sądu Euelpidon w Atenach zwołano demonstrację solidarnościową z osobami zatrzymanymi podczas strajku.

22:00 (GMT +2), Ateny: W wejściu do hotelu Wielka Brytania zlokalizowanym przy placu Syntagma uwięzionych jest około 20-25 osób. Są one otoczone przez policję i uważane za zatrzymane. Godzinę temu, 70 osób zajęło siedzibę Greckiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej. Okupacja już się zakończyła.

20:07 (GMT +2), Ateny: Sytuacja uspokoiła się, tłum rozproszył się. Część osób zebrała się na Propylejach. Są informacje o 23 osobach zatrzymanych z czego 9 zostało aresztowanych.

18:35 (GMT +2), Ateny: Grupa około 100 osób wyrywa ławki rozmieszczone na placu Syntagma, by rozpalić przed parlamentem ognisko. Policja utworzyła dookoła protestujących kordon, ścigając ich, atakując gazem łzawiącym i bijąc.17:37 (GMT +2), Ateny: Po chwili wytchnienia, na placu syntagma miało miejsce kolejne starcie. Policja próbowała rozpędzić tłum. Co najmniej jedna osoba została pobita a dziesięć zatrzymanych. Sytuacja znów przybrała tempa, stacja metra przy placu Syntagma jest ponownie zamknięta.

16:50 (GMT +2), Ateny: Krąży informacja o zgromadzeniu na placu Syntagma o 19:00. Jak dotąd potwierdzono informacje o 6 rannych osobach. Na ulicy Alexandras zbierają się liczne oddziały policyjne.

Volos: Miały miejsce trzy demonstracje, zgromadziły w sumie 3-4 tyś osób.

16:30 (GMT +2), Ateny: Jeden z protestujących został poważnie raniony przez wybuchający pojemnik z gazem łzawiącym, trafił do szpitala. W tej chwili jest 20 potwierdzonych zatrzymań i 4/5 aresztowań. Policyjne oddziały na motorach atakowały protestujących w pobliżu placu Syntagma, dwoje gliniarzy zostało zaatakowanych mołotowami a ich motory spalone. Na placu ludzie starają się zorganizować wieczorny koncert. Większość osób pozostaje na placu.


Saloniki: 100-200 demonstrantów maszeruje w kierunku komisariatu policji w solidarności z aresztowaną i przewiezioną tam osobą.

16:10 (GMT +2), Ateny: Policja oczyściła duża część placu Syntagma atakując protestujących gazem łzawiącym i roztrącając motorami. Ludzie powoli wracają na plac. Z głośników słychać wezwanie do uczestnictwa w wieczornym zgromadzeniu przed parlamentem. Główna stacja metra znów funkcjonuje.


Saloniki: Tajniacy aresztują protestujących. Trwają starcia wokół placu Arystotelesa. Protestujący zaatakowali koktajlami mołotowa posterunek policji.

15:38 (GMT +2), Ateny: Tysiące osób zebrały się na placu Syntagma, kordon policji oddziela protestujących od budynku parlamentu. Co najmniej 30 osób zostało aresztowanych przed Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Część ludzi gromadzi się na placu Omonoia, by wspólnie przemaszerować na plac Syntagma. Główna stacja metra została zamknięta przez policję.


15:23 (GMT +2): Demonstracje mają miejsce w wielu miastach na terenie całej grecji włączając Saloniki, Patras, Ateny, Ioannine, Kozani, Agrinio, Naxos, Rethymno, Volos, Arta, Heraklion, Larise, Serres, Kefallonie, Mytilene. W mieście Drama przez pewien czas mieszkańcy okupowali ratusz.

15:05 (GMT +2), Ateny: Liczne bloki protestujących gromadzą się przed parlamentem apelując, by wszyscy spotkali się właśnie w tym miejscu. Ludzie z Exarchi próbują stworzyć zgromadzenie. Wiele doniesień mówi, że rozmiar tłumu jest podobny do tego z demonstracji 5 maja 2010 roku (250 tyś osób). Tysiące protestujących znajdujące się na ulicach wokół Exarchi i Propyleji próbują przedrzeć się na plac Syntagma. Liczne oddziały policji blokują ulice. W wielu miejscach trwają starcia. Nieznana jest liczba zatrzymanych. Tłum cały czas okupuje plac Syntagma.

14:28 (GMT +2), Saloniki: Policja próbowała rozgonić demonstrujących atakując ich dużymi ilościami gazu łzawiącego oraz granatami świetlno-hukowymi. Starcia trwają nadal, zniszczono wiele bankomatów.

14:10 (GMT +2), Ateny: Miasto przypomina komorę gazową. Wszędzie trwają gwałtowne starcia, wielu demonstrantów zostało rannych, w tym osoby starsze i niepełnosprawne. Po ulicach grasuje wielu tajniaków w kapturach.


13:57 (GMT +2), Ateny: Demonstranci zostali potraktowani gazem łzawiącym, manifestacja została podzielona na wiele oddzielnych grup. Na terenie całego miasta trwają starcia, są doniesienia o spalonych policyjnych motocyklach. Aresztowano kolejne osoby. Ludzie próbowali szturmować Ministerstwo Finansów.


13:40 (GMT +2), Ateny: Tysiące osób zebrało się na placu Syntagma. Policja w celu rozproszenia tłumu użyła gazu łzawiącego. W stronę kordonów policji poleciały butelki z benzyną.

12:50 (GMT +2), Ateny: Demonstracja jest ogromna. Niektóre doniesienia mówią, że jest większa od tej podczas zeszłorocznego strajku generalnego. Protestujący prowokują skorumpowanego przewodniczącego GSEE (Powszechna Konfederacja Greckich Pracowników), Panagopoulosa. PAME (związek greckiej partii komunistycznej) zwyczajowo zorganizował osobną manifestację, która również zgromadziła tysiące osób. Czoło pochodu dotarło już na plac Syntagma (przed parlament), podczas gdy tysiące nie rozpoczęły jeszcze marszu. Tajniacy zatrzymali kolejne osoby posiadające ze sobą torby i plecaki.


(Napis na transparencie: „Umieramy”)

12:30 (GMT +2), Ateny: Mają miejsce „prewencyjne” zatrzymania związkowców. Ludzie wciąż się gromadzą. Wielu tajniaków zostało rozmieszczonych wokół Exarchi i pobliskich ulic.

Saloniki: Demonstranci ścigali tajniaków. Z początkiem marszu niektóre kamery CCTV zostały zniszczone.

Patras: Około 4000 osób maszeruje głównymi ulicami miasta. W demonstracji uczestniczą także imigranci.


12:00 (GMT +2): Tysiące ludzi gromadzą się w centralnych punktach Aten, Patras, Salonik, Chanii (Kreta). Marsze jeszcze się nie rozpoczęły, na ulicach gromadzi się coraz więcej osób. Tysiące glin (oddziały do tłumienia zamieszek, na motocyklach, tajniacy) przemieszczają się wokół punktów zgromadzeń próbując terroryzować zmierzające na demonstracje osoby. Według greckich władz, wiele sił policyjnych z całej grecji zostało przerzuconych na ten dzień do Aten.

Źródło: occupiedlondon.org/blog

Dyskusja