Kolejna fala strajków, w środę strajk generalny

W nadchodzącą środę (23 luty) grecja zostanie sparaliżowana przez kolejny strajk generalny. Związki zawodowe sektora publicznego i prywatnego wezwały do strajku powszechnego na znak protestu przeciwko cięciom w sferze pracy, ubezpieczeń społecznych, świadczeń emerytalnych oraz recesji i bezrobociu, które od marca 2010 sprowadziły na kolana miliony Greków.

Tydzień strajków rozpoczęli kierowcy Ateńskich autobusów wstrzymując się od pracy pomiędzy 11:00 a 16:30 w poniedziałek 21 lutego. We wtorek 22 lutego dołącza do nich pracownicy kolei elektrycznych (ISAP), którzy przerwą pracę na cztery godziny. W tym samym czasie kierowcy busów i trolejbusów podejmą 6-godzinny strajk w celu przeprowadzenia walnego zgromadzenia, na którym zadecydują o dalszym kierunku działań.

W środę 23 lutego przez całą dobę nieczynne będą wszystkie środki transportu publicznego. Wyjątkiem będzie kolei elektryczna ISAP kursująca od 9:00 do 17:00 w celu przewiezienia osób chcących wziąć udział w marszu protestacyjnym zaplanowanym na popołudnie w centrum Aten. Przez 24 godziny nie będą kursować promy i statki.

W strajku generalnym uczestniczyć będą także dziennikarze, swój strajk rozpoczną o 6 rano w środę. Panhelleńska Federacja Związków Zawodowych Dziennikarzy wezwała do kolejnego strajku przeciwko fali zwolnień, cięć wynagrodzeń oraz rządowym reformom pracy.

Kierowcy autobusów wstrzymają pracę także w piątek, pomiędzy godziną 11:00 a 16:30, podczas gdy wszystkie inne środki transportu publicznego w Atenach będą funkcjonować normalnie tak, aby pracownicy sektora transportu publicznego mogli uczestniczyć w walnym zgromadzeniu na Stadionie Pokoju i Przyjaźni w Faliro.

Dyskusja