Pokongresowy apel Grecji w Ogniu

chlopiec z granatemDrodzy uczestnicy/czki Kongresono.

Ponieważ wiele osób pyta o konkretne decyzje i pomysły jakie zrodziły się wskutek Kongresu, chcielibyśmy i my zaproponować wam pewien kierunek działań.

Pisząc w dużym skrócie, uważamy, że środowiska anarchistyczne w Europie środkowo-wschodniej czeka ponury czas defensywy i zepchnięcia na margines, co de facto już ma miejsce. Ta sytuacja najprawdopodobniej będzie się jednak coraz bardziej nasilać, ponieważ wszelkie niezadowolenie społeczne – również ekonomiczne – w tej części Europy zaczyna wyrażać się językiem narodowym i nacjonalistycznym.

Jeśli zamkniemy własny horyzont odnosząc się wyłącznie z jednej strony do społeczeństwa, które nie jest zainteresowane programem anarchistycznym, z drugiej zaś do rosnącego w siłę ruchu narodowego, nasze wnioski będą coraz bardziej defetystyczne, a my pogrążymy się w coraz większej apatii i rezygnacji.

Dlatego uważamy, że – zamiast obwiniać się nawzajem o zapaść polskiego anarchizmu – powinniśmy skierować swój wzrok ku tym krajom, gdzie anarchiści wciąż walczą i są aktywnymi uczestnikami wydarzeń politycznych. Powinniśmy odnieść się do krajów gdzie anarchizm jest silny i wciąż zdolny zadawać rany państwu i kapitałowi, takich jak Grecja czy Włochy. Uważamy, że na dłuższą metę wzmocni to nas samych, tutaj na miejscu. Tak jak zachodni studenci w 68 roku czerpali inspirację z antyimperialistycznych walk toczonych przez ludy Trzeciego Świata, tak my możemy wzmocnić nasze morale i utrzymać w dłoniach anarchistyczną busolę, dzięki odwadze i przykładowi naszych bojowych towarzyszy w innych krajach, gdzie już ruszyła lawina kryzysowych pęknięć.

W jaki sposób możemy odnieść się do tamtych walk? Wachlarz sposobów jest bardzo szeroki. My jednak chcielibyśmy położyć akcent przede wszystkim na najbardziej podstawowe narzędzie anarchistycznej walki jakim jest solidarność z więźniami politycznymi.

Aktywna konfrontacja zawsze oznacza odpowiedź państwa i uprowadzenie części towarzyszy do więzień. Tam jednak walka trwa dalej i potrzebuje wsparcia. Walka o godność, walka o dochowanie wierności własnym wartościom, o to by codziennie na nowo nie dać się złamać.

W greckich więzieniach przebywa teraz ponad 20 bojowników z których część jest obecnie sądzona lub już odsiaduje wieloletnie wyroki. Wielu jest także poszukiwanych listami gończymi, lecz wciąż pozostaje na wolności, ukrywając w podziemiu.
Sięgając po przykład pierwszy z brzegu: przed miesiącem sąd skazał anarchistę Vaggelisa Koutsibelasa na 15 lat więzienia zarzucając mu serię antypaństwowych podpaleń w mieście Trikala. Dwa tygodnie później Vaggelis został pobity w swojej celi przez antyterrorystów.

Z kolei we Włoszech w wyniku serii anty-anarchistycznych operacji policyjnych do cel demokracji trafiły dziesiątki towarzyszy, z których część zwolniono, części zaś udało się zyskać przeniesienie w warunki aresztu domowego, gdzie oczekują na swoje procesy polityczne. Dziesiątki osób będą sądzone z wolnej stopy. Aresztowania te były odpowiedzią na serie akcji bezpośrednich przeciwko bankom i agencjom podatkowym oraz zamachowi na szefa firmy nuklearnej. Jednak 7 osób, które władze wzięły na swój celownik wciąż przebywa za kratami. Część z tych anarchistów prowadziła ostatnio strajki głodowe.

Grecja i Włochy to nie jedyne przykłady. W lipcu niemiecki sąd będzie rozpatrywał ponownie sprawę Thomasa Meyera-Falka, skazanego na 15 lat za obrabowanie banku w celach politycznych. Thomas prosi o solidarnościowe interwencje i listy w swojej sprawie. Pojawił się także międzynarodowy apel o akcje solidarności z antyfaszystą Jockiem Palfreemanem w dniach 22-28 kwietnia. Przykładów jest wiele. Osobom, które chciałyby dowiedzieć się więcej i coś zrobić, proponujemy:

1. Skontaktuj się z nami na adres [email protected] a udzielimy Ci więcej informacji o wybranym więźniu (podamy jego adres) i porozmawiamy o możliwościach działania w tym konkretnym przypadku.

2. Pomóż nam tłumaczyć newsy na temat sytuacji więźniów, ale i walk prowadzonych w więzieniach.

3. Zorganizuj pikietę-interwencję w placówce dyplomatycznej kraju gdzie więzień odsiaduje wyrok.

4. Rozwieś solidarnościowy baner/plakaty – podeślij nam zdjęcia z akcji a my je opublikujemy i przekażemy dalej.

5. Napisz do więźnia. Okaż mu wsparcie.

6. Pomóż nam w kolportażu materiałów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za wsparcie okazane Andrzejowi Mazurkowi, które jak wynika z jego słów, okazało się duże. Nadesłaliście sporo listów. Mamy nadzieje, że nadal będziecie podtrzymywać z nim kontakt.

O ZNISZCZENIE WSZYSTKICH WIĘZIEŃ!
NIECH ŻYJE ANARCHIA!

Redakcja portalu Grecja w Ogniu

 

Dyskusja