Heraklion: Ewikcja skłotu PIKPA

W środę, 16 lutego, we wczesnych godzinach rannych policyjne oddziały prewencji dokonały nalotu na okupowany i samodzielnie zarządzany przez anarchistów budynek PIKPA w stolicy Krety, Heraklionie, zatrzymując znajdujące się w środku osoby i zajmując skłot. Tuż po rozejściu się informacji o ewikcji, na miejsce pośpieszyły trzy osoby, które też zostały zatrzymane przez policję.

W proteście przeciw przejęciu PIKPA ok. 70 osób zajęło siedzibę lokalnego oddziału ministerstwa zdrowia, domagając się zwolnienia zatrzymanych osób. Kilka godzin później zatrzymanych zwolniono; jednej osobie postawiono zarzuty. Tej samej nocy, na głównym placu Heraklionu lokalni aktywiści zorganizowali demonstrację solidarnościową i podjęli próbę odbicia budynku PIKPA z rąk policji. Doszło do zamieszek, w trakcie których funkcjonariusze pobili i zatrzymali 4 osoby, wszystkie trafiły do aresztu z obrażeniami.

Wczoraj rano, 17 lutego, zatrzymani stanęli przed prokuratorem, dwójkę z nich postawiono stan oskarżenia. Pod sądem zebrał się w tym czasie tłum ludzi domagających się ich uwolnienia i wycofania zarzutów przeciw obrońcom skłotu. Po zakończeniu procedury prawnej, policja po raz kolejny zaatakowała zgromadzonych ostrzeliwując ich pociskami z gazem łzawiącym i bijąc ludzi pałkami.

W odpowiedzi na te wydarzenia, w czwartek wieczorem anarchiści zajęli studia dwóch stacji telewizyjnych. Na dziś o 18.00, w Heraklionie zwołano demonstrację przeciw brutalności policji.


Źródło: pl.indymedia.org

Dyskusja