Więcej informacji na temat 3 procesu i 1-ej rozprawy przeciw Komórkom Ognia

Przewodnicząca terror-sądu (jego oficjalny tytuł brzmi Trzyosobowy sąd apelacyjny ds ciężkich przestępstw) będąca szefem sędziów apelacyjnych nazywa się Maria Tzanakaki a jego członkami są Aristidis Baggelatos i Katerina Hondrorizou.

Prokuratorem jest Sotiris Bagias. W pierwszej sprawie (Pefki, czytaj TU i TU i Volos – czytaj TU i TU) oskarżeni są towarzysze Giorgos Nikolopoulos, Christos Tsakalos, Damianos Bolano, Giorgos Polidoras, Olga Economidou, Theofilos Mavropoulos, Dimitris Politis, Giannis Mihailidis i Kostas Papadopoulos. D. Politis i Dimitris Mihailidis  uniknęli aresztowania, ukrywają się w podziemiu i nie stawili się w sądzie. List Dimitrisa z podziemia czytaj TU.

W przypadku pierwszego z tej ostatniej dwójki sprawa nie będzie rozpatrywana, gdyż miejsce jego pobytu pozostaje nieustalone, drugi zaś będzie sądzony mimo absencji, ponieważ jego adres jest znany sądowi.

W drugiej sprawie (przesyłki bombowe) oskarżonymi są towarzysze Christos Tsakalos, Giorgos Nikolopoulos, Damianos Bolano, Giorgos Karagiannidis, Gerasimos Tsakalos, Panagiotis Argirou, Mihalis Nikolopoulos, Alexandros Mitrousias, Giorgos Polidoros, Olga Economidou i Haris Hadjimihelakis.

W trzeciej sprawie, która będzie rozpatrywana podczas tego procesu (skład broni znaleziony w Nea Smirni, czytaj TU) oskarżonymi są towarzysze Alexandros Mitrousias, Giorgos Karagiannidis, Kostas Sakkas, Stella Antoniou (czytaj TU), Christos Tsakalos, Damiano Bolano, Mihalis i Giorgos Nikolopoulos oraz Olga Economidou, Christos Politis, Dimitris Michail, a także Giorgos Polidoros.

Mamy zatem do czynienia z totalną liczną 19 oskarżonych towarzyszy, z których 13 jest uwięzionych, 4 znajduje się na wolności, a dwóch ukrywa się w podziemiu. Dodatkowo, częścią procesu jest także sprawa sądowa dwóch gliniarzy rannych w dzielnicy Pefki (Leontopoulos i Drotsos), prowadzona wyłącznie przeciwko T. Mavropoulosowi (któremu zarzuca się próbę zabójstwa).List Mavropoulosa dot. tamtych wydarzeń czytaj TU i TU.

Jednego z gliniarzy reprezentuje niesławny P. Mantouvalos razem z Kostandinosem Pavlou, drugiego zaś Eleni Makinopolou.

Rankiem, przewodnicząca wyglądają na osobę o miękkim usposobieniu, całkowicie straciła kontrolę nad sytuacją. Salę sądową wypełnili świadkowie prokuratury, natomiast pozostali, nie tylko ci, którzy przyszli okazać solidarność oskarżonych, ale wręcz członkowie ich rodzin, zmuszeni zostali to sterczenia na korytarzu. Obecni towarzysze powiedzieli, że w proteście przeciw takiemu stanowi rzeczy opuszczą salę, wobec czego zarządzono przerwę, podczas której umożliwiono części osób dostanie się do środka.

Podczas przerwy trzynastkę towarzyszy (S.Antoniou i K. Papadopoulos odpowiadają z wolnej stopy, podczas gdy D.Politis i G. Michailidis są nieobecni) przetransportowano do skrzydła mieszczącego nowe, białe cele, wybudowane w starej sali sądowej, zaś pod zakończeniu rozprawy mężczyzn przewieziono furgonetką do żeńskiej części więzienia Koridallos.

Gdy towarzysze powrócili na salę rozpraw, 9 członków KKO i Th. Mavropoulos pozostawali w niej nalegając wspólnie z O. Ekonomidou (czytaj TU) by odczytała ona oświadczenie w imieniu całej grupy. (Patrz TU)

Przewodnicząca starała się do tego nie dopuścić, powołując się na przepisy, jednak Olga upierała się i odczytała cały tekst. Zaraz poten, cała 9 członków KKO razem z T. Mavropoulosem opuściła salę rozpraw. Na sali pozostali więźniowie A.Mitrousias, G.Karagiannidis i K.Sakkas, a oprócz nich S.Antoniou i K.Papadopoulos oraz adwokaci dwóch ukrywajacych się towarzyszy.

Kiedy nieco później S. Fitrafis przekazał to oświadczenia aby włączyć je do protokołu, sędzina powiedziała, że trafi ono tam gdzie powinno się znaleźć zgodnie z prawną kolejnością. Wówczas adwokat odparł polemicznie: ” zapomnij o procedurach prawnych, oskarżeni są rewolucjonistami, odczytali swoje oświadczenie i będzie ono umieszczone w protokole właśnie w momencie gdy je odczytano”

Następnie sędzina ogłosiła przyporządkowanie adwokatów poszczególnym oskarżonym.

Dla G i M. Nikolopoulosa oraz P. Argirou będzie to prawnik Fragiskos Ragousis.
Dla T.Mavropoulosa – Ioannis Fotopoulos.
Dla K.Papadopoulosa – Th.Mantas.
Dla G.Karagiannidisa – D.Katsaris.
Dla A.Mitrousiasa – Annie Paparousou.
Dla Harisa Hadjimihelakisa – Sp.Fitrakis.
Dla K.Sakkasa – Marina Daliani.
Dla S.Antoniou – Ch. Ladis.
Dla nieobecnego Ch.Politisa – Kostas Daltas.
Dla nieobecnego D.Mihailisa – Ch.Ladis.

Piątka członków Komórek Ognia (C. i G. Tsakalos, Damiano Bolano, Giorgos Polidoros, Olga Economidou) opuścili salę rozpraw nie wyrażając zgody by reprezentował ich jakikolwiek adwokat. Na każdego z tej piątki sąd wyznaczył dwóch prawników oraz dodatkowo dwóch, którzy mieli zastąpić każdego, który nie będzie mógł pojawić się na procesie. z 130 świadków prokuratury wielu nie pojawiło się (głównie obcokrajowców związanych ze sprawą przesyłek bombowych). Prokurator podkreślał, że ich obecność jest obowiązkowa wobec czego niestawiennictwo powinno zostać ukarane grzywną o wysokości 100 euro, jednak sąd wstrzymał się z taką decyzją do następnej rozprawy, ponieważ niektórzy wciąż jeszcze mogą się stawić.

Następną rozprawę wyznaczono na 10 października o 9 rano.

Komunikat KKO dotyczący prześladowań sądowych

Dyskusja