Grecja: O sytuacji 15 antyfaszystów aresztowanych w Atenach

4 października, sędzia śledczy przesłuchał osoby zatrzymane podczas demonstracji antyfaszystowskiej w Atenach. Prokuratorzy zażądali, by cała 15 pozostała w areszcie aż do procesu, jednakże sędzia nie zgodził się z tym zaleceniem.

Antyfaszyści, wraz ze swoimi obrońcami, spędzili cały dzień w sądzie (od rana do późnej nocy). Około południa, odziały prewencji zaatakowały osoby przybyłe w solidarności oraz krewnych za próbę wzięcia udziału w postępowaniu sądowym. Nikogo nie zatrzymano, ale kilka osób odniosło lekkie obrażenia.

Z powodu konfliktu między prokuratorami, a sędzią śledczym, po długiej debacie sprawę przekazano do Krajowej Rady Sądownictwa, która zdecyduje w dniu 5 października, czy towarzysze pozostaną w areszcie.

Obecnie, towarzysze przebywają na terenie komendy głównej policji w Atenach, by po raz kolejny stawić się w sądzie.

Przed sądem stanie dzisiaj także czwórka aresztowana w trakcie zgromadzenia solidarnościowego, które odbyło się w dniu 1 października.

Poniżej list napisany przez uwięzionych antyfaszystów:

Dzisiaj, państwo wypowiedziało nam wojnę domową. Ci, którzy nie giną z rąk faszystów, trafiają do więziennych lochów, na drodze decyzji sądowej podjętej przez juntę.

Wzywamy bojowników, a także każdego, kto czuje, że GODNOŚĆ, SOLIDARNOŚĆ, RÓWNOŚĆ i WOLNOŚĆ nie są pustymi sloganami, ale postawą życiową, do wyzbycia się złudzeń nt. momentu historycznego, w którym żyjemy oraz podjęcia adekwatnych działań.

IDEE nie poddają się represjom, nie można ich uwięzić.

– 15 aresztowanych mężczyzn i kobiet, antyfaszystów.

contrainfo.espiv.net

Dyskusja