Grecja: Anarchiści starli się z neofaszystami w Atenach. 23 osoby zatrzymane

Grecka policja zatrzymała 23 osoby po tym, jak anarchiści starli się z neofaszystami i policją w ateńskiej dzielnicy Agios Panteleimonas.

Pobliskie ulice zamieniły się w pole bitwy, kiedy grupa około 80 uczestników antyfaszystowskiej demonstracji natknęła się na bandytów ze Złotego Świtu niszczących witryny imigranckich sklepów. Antyfaszyści niezwłocznie przystąpili do konfrontacji, odsyłając neonazistów prosto do szpitala. Do zamieszania włączyli się także faszyzujący mieszkańcy, którzy niejednokrotnie wzywają swoich kolegów ze Złotego Świtu dla „ochrony” przed imigrantami licznie zamieszkującymi ten obszar.

W okolicy natychmiast zjawiły się liczne siły prewencji. Zatrzymano 23 antyfaszystów. W panującym chaosie, demonstranci pozostawili za sobą 10 motocykli, które zostały zarekwirowane przez policję. Zmotoryzowane odziały Delta atakowały demonstrację jeszcze dwukrotnie, gdy ta zmieszała na teren Exarchii, skąd wyruszyła. Przynajmniej dwie osoby doznały poważnych obrażeń (prawdopodobnie jedna ze strony antyfaszystów oraz członek ZŚ).

Dzień wcześniej, do podobnych starć doszło w mieście Volos, kiedy przewodniczący Złotego Świtu wygrażał bronią grupie antyfaszystów, która protestowała przed biurem partii.

Dyskusja