Chile: rocznica zabójstwa anarchistki i baletnicy Claudii Lopez

W 1998 roku, 11 września w wiosce La Pincoya w Santiago ($hile) Karabienierzy (policja) zastrzelili (oddając strzał w plecy) młodą anarchistkę Claudię Lopez Benaigez, studentkę baletu, która uczestniczyła tego dnia w proteście z okazji 25 rocznicy faszystowskiego zamachu stany Pinocheta.
Po jej zabójstwie, stała się symbolem dla całego ruchu studenckiego oraz społecznie zorientowanych organizacji młodzieżowych w $hile. Dla wyłaniającego się ruchu anarchistycznego jej śmierć stała się potwierdzeniem faktu, że współczesny reżim $hilijski nosi piętno ducha junty wojskowej i pozostaje zdominowany przez długi cień groźnych postaci wojskowych, odpowiedzialnych za zamach z 1973 r. oraz cały szereg nie tak dawnych potwornych wydarzeń tamtego okresu razem z jego prześladowaniami i śmiercią wielu ludzi.

Dzisiaj, 14 lat po zamordowaniu Claudii, nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności za to zabójstwo, co tylko pokazuje, że w zakamuflowana bezkarność opresorów w Państwie $hile trwa po dziś dzień.

TWÓJ BUNTOWNICZY TANIEC NA ZAWSZE TRWA W NASZYCH SERCACH! NIE ZAPOMINAMY, NIE PRZEBACZAMY!

 

hiszpańskojęzyczny dokument o Claudii:

Tańcząca Claudia:

 

 

video zadedykowane towarzyszce:

Dyskusja