Grecja: Krótka relacja z pierwszego dnia procesu ws. KKO

(Poniższa krótka relacja pochodzi z greckich mediów – ma charakter wyłącznie poglądowy)

W napięciu obserwowaliśmy rozpoczęcie procesu dziewięciu z trzynastu osób oskarżonych o przynależność do organizacji terrorystycznej „Konspiracyjne komórki Ognia”. Proces odbywa się na sali sądowej w oddziale karnym dla kobiet więzienia Korydallos.

Na samym początku oskarżeni oświadczyli, że nie akceptują zarzutów i nie uznają instytucji sądu. Zwrócili się o wpuszczenie na sale sądową innych przedstawicieli tej samej ideologi (anarchistów).

Wszystko zaczęło się, gdy oskarżony Panagiotis Masouras zwrócił się do sądu w następujący sposób:

„Domagamy się zachowania publicznego charakteru tego procesu. Domagamy się obecności naszych towarzyszy. Sala sądowa jest pełna glin i dziennikarzy. Zwracamy się, by dane osób, które przyszły nas wspierać nie były rejestrowane z chwilą wejścia do sądu. Nie będziemy uczestnikami tego wywiadowczego zebrania. Jeśli nasz wniosek nie zostanie spełniony, wycofamy się”, powiedział.

Przewodniczący sądu odpowiada, że przemawiać mogą tylko adwokaci oskarżonych.

Obrońca Harilaos Hatzimichelakis wstaje wykrzykując do przewodniczącego: „Zlekceważyłeś nasze żądanie…(następnie zwracając się do reszty obrońców) wstawajcie, wychodzimy stąd.

„Proszę się chwile wstrzymać” odpowiada sędzia.

W tym momencie członkowie obrony Spyros Fytrakis, Nikos Konstantopoulos i Anna Paparousou podchodzą do przewodniczącego prosząc o ustalenie zasad umożliwiających sprawiedliwy proces. Obrona porusza również kwestię rejestrowania danych osobowych przed wejściem na sale.

Przewodniczący prosi kobietę z końca sali, by usiadła i powstrzymała się od czynienia gestów rękami. Kobieta nie reaguje, przewodniczący ostrzega, że jeśli nie przestanie zostanie zatrzymana za obrazę sądu. H. Hatzimichelakis ponownie wstaje i krzyczy: „Jeśli ona zostanie wyprowadzona, my także wyjdziemy”.

Przewodniczący odpowiada „jeśli kobieta nie przestanie gestykulować będę zmuszony to zakończyć” wywołując reakcje oskarżonego, który rzuca do przewodniczącego „Naprawdę, łajdaku ? Wtedy będziesz przewodniczył pustej sali”.

Sąd ogłasza przerwę, by uspokoić nastroje.

Kolejny dzień procesu w poniedziałek 24 stycznia

Źródło: athensnews.gr

Dyskusja