Co czwarty dorosły Hiszpan jest bezrobotny

W Hiszpanii rośnie bezrobocie. W II kwartale 2012 roku wyniosło 24,63 proc. Bez pracy jest prawie 5,7 mln osób.

Letni sezon turystyczny był zwykle okresem spadku bezrobocia. W tym roku jest inaczej. Mimo że Hiszpanię odwiedzi, według ministerstwa kultury i turystyki, o 2,9 proc. więcej turystów niż w 2011, w drugim kwartale na listach dla bezrobotnych znalazło się o 53 tys. osób więcej niż w pierwszym. Dane opublikowane przez Narodowy Instytut Statystyki są najgorsze od 1976 r., kiedy to odsetek wyniósł 24,5 proc. Jest to też ponad dwa razy więcej niż wynosi średnia UE, czyli według Eurostatu 10,3 proc.

Bezrobocie najbardziej dotyka młodych. Bez pracy jest co drugi obywatel Hiszpanii, który nie ukończył 25. roku życia (53 proc.). W II kwartale najczęściej tracono zatrudnienie w przemyśle i rolnictwie, a miejsc pracy przybyło w usługach i budownictwie.

Narodowy Instytut Statystyki informuje, że w ciągu roku o 11 proc. zmniejszono liczbę urzędników zatrudnionych w urzędach miast i gmin. Teraz hiszpańska administracja lokalna liczy 600 tys. osób, czyli tyle, ile pracowało tam w 2005 r.

Zdaniem związków zawodowych do pogorszenia sytuacji bezrobotnych przyczyniła się przyjęta w lutym przez rząd reforma rynku pracy. Reforma obniża koszty zwolnienia pracownika i pozwala pracodawcy nie przestrzegać wynegocjowanych wcześniej umów zbiorowych, jeśli tego wymaga dobro firmy. CCOO i UGT – dwie największe centrale związkowe – donoszą, że od wejścia w życie reformy liczba grupowych zwolnień w zakładach pracy wzrosła o 72 proc.

pap | onet.pl

Dyskusja

  • @ 7 lat temu

    Brak pracy nie musi być nieszczęściem. Ja nie mam NIPu od 2-óch lat i żyję wyluzowany.

  • Zyta 7 lat temu

    Zapewne masz rację, jednak większość ludzi nie jest na tyle niezależna, by mogła sobie poradzić bez stałych dochodów (rodzina do utrzymania, czynsz i rachunki do opłacenia itd.)

    Wysoki poziom bezrobocia przekłada się również na wiele innych aspektów życia, np. znacznie wzmaga reakcje i niepokoje społeczne.