23 maja: GRECJA W OGNIU – projekcja filmów oraz spotkanie nt. sytuacji w Grecji

Burza, Storm, reż. Kostas Kolimenos, Grecja, 30 min.

Burza to dokument o politycznym i społecznym rozpadzie, które ma miejsce od 4 lat w Grecji – od grudnia 2008 od tzw. Ateńskiej Rewolucji, pożaru Marfin Banku wiosną 2010, płynnie przechodząc do najaktualniejszej sytuacji. Sto tysięcy Greków, którzy w lutym bieżącego roku wyszli na ulicę oraz strajk generalny było wyrazem zdeterminowanego i stanowczego oporu przeciwko „planom oszczędnościowym”, na które zgodził się grecki rząd pod naciskiem MFW i UE.

Parlamentarzyści uchwalili program wprowadzający drastyczne posunięcia oszczędnościowe w zamian za pomoc w wysokości 130 mld Euro, która uratuje kraj przed grożącym mu niekontrolowanym bankructwem- redukcje zatrudnienia w sektorze publicznym, cięcia płac i emerytur.

O perspektywie obserwatora wydarzeń na greckich ulicach opowie reżyser filmu Kostas Kolimenos.

Ojczyzna, Hòra proèlefsis, reż. Syllas Tzoumerkas, Grecja 2010, 107 min.

Dwie rodziny połączone tajemnicą sprzed 20 lat, dwie płaszczyzny czasowe: współczesna i sprzed kilku dekad, dwa porządki: osobisty i narodowy. W filmie Ojczyzna dualizmy splatają się ze sobą, tworząc skomplikowaną strukturę narracji emocjonalnej, która bez reszty angażuje uwagę widza. Niedawne zamieszki na ulicach Aten stanowią rozedrgane tło dla rodzinnego dramatu, a interpretacja słów greckiego hymnu przeplata się z dokumentalnymi zdjęciami zamieszek z czasów dyktatury czarnych pułkowników. Metaforą burzliwych dziejów kraju są skomplikowane losy dwóch rodzin, przypominające perypetie bohaterów greckiej mitologii: grzechy ojców przechodzą na synów zbyt słabych, by je udźwignąć. Po filmach dyskusja.

23 maja, DKF w kinie Muranów

ul. Gen. Andersa 1, Warszawa

Godzina 20:00

Źródło

Dyskusja