Honduras: Zamieszki w więzieniu

Co najmniej 13 osób zginęło w czwartek w więzieniu w honduraskim mieście San Pedro Sula, po tym gdy uzbrojeni więźniowie wywołali zamieszki i pożar – podały władze. Więźniowie zabili jednego z więźniów i obcięli mu głowę, reszta osadzonych zginęła w pożarze.

Pod więzienie San Pedro Sula udał się biskup tego miasta Romulo Emiliani. Powiedział, że proszono go o pośredniczenie w rozmowach z więźniami. Biskup Emiliani powiedział, że tragedie, takie jak pożary w honduraskich więzieniach, mają związek z ogromnym zatłoczeniem w zakładach karnych.

W więzieniu w San Pedro Sula, obliczonym na 800 więźniów, przebywa 2400. Według bp. Emiliani honduraskie wiezienia to bomby z opóźnionym zapłonem, które wciąż będą eksplodować. Do najnowszych zamieszek doszło sześć tygodni po w pożarze w więzieniu w Comayagui, gdzie zginęło 361 ludzi, w tym kobieta, która przyszła na wizytę z osadzonym tam mężem.

Według londyńskiego ośrodka badań nad więziennictwem w 2008 roku, ostatnim, dla którego są dostępne dane, w honduraskich więzieniach przebywało niemal o 38 procent więcej osadzonych niż przewidzianych dla nich miejsc.

San Pedro Sula uważane jest za jedno z najbardziej niebezpiecznych miast w Hondurasie, kraju, który ma najwyższy wskaźnik zabójstw w świecie.

tvn24.pl

Dyskusja